Zmiany na dobre

Zmiany na dobre

Naturalnym mechanizmem jest to, że ludzie obawiają się zmian. Tymczasem jedyną rzeczą, której w obecnych czasach możemy być pewni, to że na pewno nadejdą. Trudne jest to wtedy, gdy ktoś pracował całe życie w jednym zawodzie, lubił go i dobrze go wykonywał. A tu nagle przychodzi redukcja etatów, firma upada i to wystarczy aby skończył się epizod w tej firmie.

Nie daj się zaszufladkować

Zazwyczaj od potencjalnych pracowników wymaga się wąskiej specjalizacji. Tymczasem wąska specjalizacja nie sprzyja poszukiwaniu nowego miejsca pracy, dlatego też potrzebna jest szybka adaptacja do zmian. Lepiej być wykwalifikowanym specjalistą i próbować różnych rzeczy. Lepiej nie stawiać sobie sztucznych granic, w obecnych czasach panuje trend do wymyślania sobie zawodu. Tak, dosłownie biznes rodzi się w głowach. W obecnych czasach powstało tyle zawodów, o których jeszcze 10 lat temu ktoś by mógł pomyśleć, że to nie potrzebne, na takim czymś nie da się zarobić. Dobrym przykładem są szafiarki, dziewczyny, które w pewien sposób są stylistkami, modelkami i prowadzą doradztwo w sprawie modowych nowinek. Kilka lat temu określane były bardzo kolokwialnie jako modnisie, dzisiaj- te które wybiły się ze swojej grupy są zapraszane na pokazy mody albo renomowane firmy modowe dają im ubrania do zaprezentowania ich w swoich stylizacjach.

Zajrzyj w głąb siebie i to wykorzystaj

Kolejna dekada przyniesie na pewno dużo zmian w karierze i przysporzy kolejnych nowych profesji. Tak w biznesie jest, że jedne zawody się wypalają, a na ich miejsce wkraczają nowe, niekoniecznie związane z tym poprzednim. By czerpać inspirację należy wsłuchać się w siebie, obserwować swoje upodobania, a także zainspirować się innymi, którym udało się odnieść sukces. Ludzie wokół mogą pomóc spojrzeć na wszystko z dystansem, pomogą wyłonić nasze umiejętności. Każdy człowiek reprezentuje sobą pewną unikatowość. Jeżeli zostanie pochwycony jakiś pomysł na założenie biznesu trzeba zabrać się za szczegółowy plan. Jak ma wyglądać szczegółowo ta firma? Potrzebny będzie biznesplan i przeanalizowanie wszystkie aspekty. Ile potrzebne będzie czasu, wysiłku, nakładu środków? Czy poprowadzi się samodzielnie księgowość? Każdy przedsiębiorca może skorzystać z kredytu na rozwój swojego przedsięwzięcia. Banki są bardzo bezpieczną alternatywą do pożyczania pieniędzy, jeżeli się nie ma swojego kapitału. Po za tym w nowy biznes trzeba trochę doinwestować aby stał się prawdziwie konkurencyjny na rynku. Czas i poświęcona energia na rozruszanie firmy początkowo wymaga bardzo dużego poświęcenia, tu też można pocieszyć się tym, że osoby, które doszły do lepszej pozycji w gospodarce mówią, że poświęcają tylko parę godzin dziennie.

Dodaj komentarz