W jaki sposób wymienić koło w samochodzie ?

Łapaliście kapcia i nie wiecie co robić ? Jak się za to zabrać ? Co będziecie potrzebować ? Jeżeli tak to dzięki nam będziecie wiedzieli, w jaki bezpieczny sposób wymienić koło w samochodzie oraz co będziecie do tego potrzebowali.

Jak przystąpić do wymiany koła ?

Jeżeli w czasie jazdy słyszycie charakterystyczne uderzanie, a po zatrzymaniu się widzicie, że z opony zeszło wam powietrze, oznacza to tylko jedno- czeka was wymiana koła na zapasowe. W tym celu będziecie potrzebowali: trójkąt ostrzegawczy do oznaczenia miejsca, w którym będziecie wymieniać koło klucz do kół, lewarek samochodowy, oraz kamizelkę odblaskową, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w czasie wymiany, oraz przede wszystkim koło zapasowe. Gdy już rozstawimy trójkąt ostrzegawczy oraz założymy kamizelkę odblaskową, zanim przystąpimy do wymiany upewnijmy się, że jest bezpiecznie. Następnie najpierw przy pomocy klucza do odkręcania kół luzujemy śruby, którymi przykręcone jest koło, jeżeli nie mamy dość sił, możemy wspomóc się nogami, wystarczy, że staniemy na kluczu i śruba powinna puścić. Dopiero teraz używamy lewarka samochodowego. Jednak przede wszystkim pamiętajmy, że musi on stać na stabilnym podłożu, w przeciwnym razie może on stanowić dla nas zagrożenie na przykład, gdy będziemy ściągać koło a auto nagle zsunie się nam na nogi, co może się skończyć tragicznie. Jeżeli nie możemy rozstawić lewarka na stabilnym podłożu, warto coś pod niego podstawić na przykład deskę. Następnie ściągamy koło oraz zakładamy zapasowe. Co ważne, śrub nie przykręcamy byle jak, gdyż może się to skończyć tym, że w czasie jazdy koło po prostu odpadnie. Dla tego też śruby przykręcamy na tak zwany krzyż, czyli jeżeli przykręcamy daną śrubę, to następna przykręcana śruba powinna znajdować się naprzeciwko wcześniej przykręconej śruby. W ten sposób koło będzie równomiernie przykręcone. Warto też dbać o odpowiedni stan koła zapasowego, nikt nie chce przecież, aby w krytycznej sytuacji okazało się, że ono również nie ma odpowiedniego ciśnienia.

Podsumowanie

Wymiana koła nie jest czymś tragicznym, czego należy się obawiać. Jednak aby ją dokonać potrzebujemy kilku rzeczy wymienionych wcześniej, dla tego zawsze warto je wozić ze sobą, dzięki czemu unikniemy wielu przykrych konsekwencji takich jak na przykład kolizja. Ale co najważniejsze często wymiany koła w trasie możemy uniknąć dzięki profilaktyce, dla tego warto przed każdą podróżą, szczególnie dłuższą sprawdzić stan naszego ogumienia na przykład długość bieżnika czy też ciśnienie w oponach.

1 Comment

Dodaj komentarz