Sofa idealna, czyli jak wybrać mebel do salonu

Sofa idealna, czyli jak wybrać mebel do salonu

Meble powinny być przede wszystkim funkcjonalne, oprócz tego także ładne, eleganckie i w naszym guście. Oczywiście sercem każdego mieszkania, czy domu jest salon. To właśnie tutaj spędzamy czas razem z rodziną, czy znajomymi. Dlatego wykończenie salonu pochłania zwykle najwięcej czasu. Salon jest swego rodzaju pokojem reprezentacyjnym, dlatego warto by urządzony był porządnie i z gustem.

Oprócz innych mebli w centrum salonu powinna stanąć oczywiście sofa. Duży narożnik idealnie dopełni wystroju, a przy tym miło będziemy spędzać na nim czas w niedzielne popołudnia, czy wolne chwile przeznaczone na relaks. Na rynku mamy do czynienia z niesamowitą ilością sof. Jak to mówią “do wyboru do koloru”. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Kanapy mogą być mniej lub bardziej eleganckie, wzorzyste lub gładkie. Warto także dobrze przemyśleć czy lepsza będzie dla nas sofa z funkcją spania, czy sofa nierozkładana.

Jaka sofa będzie najlepsza do salonu?

Jeśli szukamy eleganckiego rozwiązania, do naszego salonu doskonale sprawdzi się ponadczasowa skórzana sofa. Jest odporna na zabrudzenia, a przy tym niezwykle wygodna i gustowna. Niestety skóra z czasem może ulegać zniszczeniu dlatego, jeśli chcemy, by służyła nam długie lata, powinniśmy odpowiednio o nią dbać. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego, a już na pewno nie dla właścicieli czworonogów.

Właściciele psów, czy kotów nie są jednak poszkodowani, mogą bowiem wybierać spośród wielu innych mebli. Sofa może być obita choćby wytrzymałym szenilem, czy eleganckim żakardem. Dla alergików szczególnie polecane są kanapy pokryte mikrofazą. Mikrofaza nie zbiera kurzu i pyłków, a żeby ją wyczyścić, wystarczy od czasu do czasu odkurzyć.

Do eleganckich i ekskluzywnych wnętrz idealnym rozwiązaniem będzie welur. Niestety jest to dosyć drogi, choć wytrzymały materiał, dlatego jeśli możemy sobie na niego pozwolić naprawdę warto. Niestety ma jedną wadę, mianowicie łatwo ulega zabrudzeniom, które później trudno wyczyścić.

Kolor, materiał i wzór wybrany, teraz czas na system naszej kanapy. Bez względu na to, czy wybierzemy zwykłą tradycyjną kanapę, czy rozkładaną sofę z funkcją spania, warto dokładniej przyjrzeć się wszystkim modelom. Mamy dostępne sofy z szufladami na pościel, wysuwanymi podnóżkami, odchylanymi siedziskami, a także sofy z funkcją spania.

Którą sofę z funkcją spania wybrać? Jaki mechanizm będzie najlepszy?

Rozkładane sofy są bardzo praktyczne, można rozłożyć je dla dodatkowego gościa, czy przespać się na nich, jeśli zajdzie taka potrzeba. Warto mieć takie udogodnienie w swoim salonie. Istnieją mniej lub bardziej rozbudowane systemy rozkładania sof, najpopularniejsze na rynku to:

– system typu delfin — bardzo prosty w rozłożeniu narożnik, wystarczy podnieść jedną część i wysunąć stelaż. Zaletą jest bardzo duża przestrzeń do spania i pojemnik do przechowywania pościeli.

system typu sedak, typ belgijka — jest to opcja tylko do okazjonalnego spania, sofy posiadają aluminiowy stelaż, który wystarczy wysunąć.

system typu lift bed — bardzo komfortowy system rozkładania pojedynczych sof, wystarczy odchylić oparcie. Dla niektórych wadą może być zbyt mała przestrzeń do spania – dla jednej osoby.

system rozkładania włoski — ten typ uchodzi za najwygodniejszy system do spania. Przypomina nieco konstrukcje łóżka polowego, tyle że wyposażoną w gruby i wygodny materac.

Dodaj komentarz