Czy na kryptowalutach da się zarobić?

Czy na kryptowalutach da się zarobić?

Inwestycje zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem, niezależnie od tego, czy mówimy o kryptowalutach, nieruchomościach czy grze na giełdzie. W przypadku kryptowalut ryzyko jest relatywnie wysokie (chociaż dużo tu też zależy od tego, o jakiej kryptowalucie mówimy), ale w związku z tym wysoki jest również potencjalny zysk.

Ile i jak można zarobić na kryptowalutach?

Zarabianie na kryptowalutach wygląda bardzo podobnie, jak w przypadku wspomnianej gry na giełdzie bądź też działania na rynku wymiany walut (można też próbować “kopać” kryptowaluty ale to bardziej złożona sprawa). Kupujemy taniej, czekamy i sprzedajemy drożej. Brzmi to prosto, ale oczywiście wymaga to pewnej dozy szczęścia, a także wiedzy, aby dobrze dobrać kryptowalutę. Na krypto można bowiem zarobić, ale da się też stracić, jeśli po zakupie wartość danej kryptowaluty spadnie.

Rekordzistom udało się zarobić na kryptowalutach miliony – głównie mowa tu o osobach, które zakupiły Bitcoina, kiedy był jeszcze warty kilkanaście dolarów, a następnie spieniężyły go po kilkadziesiąt tysięcy dolarów za “sztukę”. Obecnie trudno powtórzyć równie duży sukces, ale potencjał wciąż jest duży.

Nie trzeba zresztą inwestować konkretnie w Bitcoina, a można rozważyć także inne kryptowaluty. Dostępnych opcji jest bardzo wiele, natomiast nie wszystkie są warte uwagi (a tym bardziej zaufania). Żeby zwiększyć szanse na sukces inwestycji, należy poszerzyć swoją wiedzę na temat trendów na rynku, mechaniki kryptowalut, a także konkretnych ich przykładów (kto stoi za daną kryptowalutą, jakie ma plany, czy jest znany w społeczności i jaką cieszy się reputacją).

Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku tego rodzaju inwestycji zysk nie jest gwarantowany. Nie powinno się więc inwestować kwot, których utrata mogłaby mieć poważne konsekwencje. W kryptowaluty da się inwestować dużo, ale nie trzeba – na początek nic przecież nie stoi na przeszkodzie, aby kupić niewielką ilość wybranej kryptowaluty i ewentualnie wraz z upływem czasu (i spływaniem zysków) zacząć przeznaczać na ten cel większe kwoty.

Czy zarabianie na kryptowalutach jest legalne?

Kryptowaluty istnieją poza systemem bankowym. Państwa nie mają tak ścisłego nadzoru nad nimi, jak nad tradycyjnymi walutami i instytucjami finansowymi, pojawia się więc pytanie, czy zarabianie na nich w ogóle jest legalne.

Każdy kraj może mieć inne zasady zarówno odnośnie do obrotu kryptowalutami, jak i rozliczania się z zysków powstałych w skutek tego typu działań. Ogółem mówiąc, w Polsce nie ma nic nielegalnego w samym obrocie kryptowalutami, ale trzeba zadbać o to, aby opłacić ewentualne zobowiązania podatkowe powstałe w ten sposób.

Dodaj komentarz