Odzież robocza – kto powinien ją zapewnić? 

Każdy pracownik w zakładzie pracy oraz na budowie powinien posiadać odpowiednią odzież roboczą. Ochrania ona nie tylko ubrania dzienne, ale także ciało. Zwiększa komfort pracy, a obowiązek jej posiadania jest regulowany prawnie. Jednak w związku z tym pojawiają się pewne wątpliwości – kto ma obowiązek ją zapewnić. Pracodawca czy pracownik? Zobacz kto ma obowiązek zapewnienia odzieży roboczej. 

Odzież robocza a odzież ochronna 

Żeby wyjaśnić kwestię, kto powinien zapewnić odzież roboczą, trzeba najpierw rozróżnić odzież roboczą od ochronnej. Według definicji odzież robocza przeznaczona jest do pracy. Innymi słowy, zastępuje codzienny strój. Natomiast odzież ochronna nakładana jest na prywatne ubrania, które ma zabezpieczyć. Ochronie podlega również ciało. 

Odzież robocza składa się z kilku elementów i oczywiście nie musimy zakładać wszystkich naraz. Do odzieży roboczej należą przede wszystkim specjalne spodnie oraz ogrodniczki. Na liście znajdują się także: koszula, bluza polarowa, buty, kask ochronny i okulary, rękawice budowlane oraz kurtka. 

Kto ma obowiązek zapewnić odzież roboczą? 

Według Kodeksu Pracy obowiązek zapewnienia odzieży i obuwia roboczego spoczywa na pracodawcy. Ale tylko w kilku przypadkach. Przede wszystkim, gdy odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu, i gdy występują wymagania technologiczne, sanitarne lub higieny pracy. W rzeczywistości przekłada się to na stały obowiązek pracodawcy do zapewnienia pracownikowi odzieży roboczej. 

Dlatego jeżeli podejmujemy pracę na budowie, magazynie lub innym miejscu o podobnych charakterze pracy, to z góry przysługuje nam pakiet odzieży roboczej. Są jednak w sytuacje, w których posiadamy własny zestaw odzieży roboczej i wolimy właśnie jego. Czy możemy go użyć? To już należy osobiście ustalić z pracodawcą. W przypadku użytkowania własnej odzieży roboczej przysługuje nam ekwiwalent. Podsumowując pracodawca powinien zapewnić nam odzież roboczą lub wypłacić ekwiwalent za używanie odzieży własnej. 

Jaka powinna być odzież robocza? 

Odzież robocza w pierwszej kolejności powinna być wygodna. Będziemy w niej spędzać większą część dnia, więc musi być idealnie dopasowana. Dlatego wybierając odzież roboczą przez Internet koniecznie zwróć uwagę na wymiary. Za małe ubranie robocze będzie ograniczać Twoje ruchy, co widocznie zmniejszy komfort pracy. Oprócz rozmiaru zwróć uwagę także na materiały. Im wyższej będą  jakości, tym lepsza będzie odzież robocza. Pamiętaj, że wygodna i porządna odzież robocza jest podstawą komfortowej pracy. 

Dodaj komentarz