Dlaczego gramofony to ponadczasowe urządzenia?

Dlaczego gramofony to ponadczasowe urządzenia?

Gramofony, często nazywane w Polsce jako adaptery, są już rzadko spotykanymi urządzeniami, służącymi do odtwarzania dźwięku zapisanego na płytach gramofonowych. Co ciekawe pierwszy prototyp tego urządzenia powstał, dzięki Thomasowi Edisonowi w 1877 roku. To ówczesne urządzenie stanowiło bogatszą alternatywę dla konstrukcji francuskiego fonautografu, który służył jedynie do nagrywania i odtwarzania dźwięku.

Dlaczego gramofony wracają do naszych łask?

Gramofony przeżywają obecnie swój drugi renesans i nic w tym dziwnego skoro pozwalają nam na odtworzenie naszych starych, domowych archiwów. Gramofony bywają więc naszą odskocznią od codzienności, która przypomina nam czasy naszej młodości. Urządzenia te są doceniane zwłaszcza przez osoby sentymentalne, które potrzebują ucieczki od elektronicznego świata i poszukują urządzenia wymagającego namacalnej obsługi.

Gramofon jest zatem urządzeniem ponadczasowym, które może doskonale komponować się ze współczesnymi wnętrzami. Należy jednak pamiętać, że jego wygląd jest mocno zależny od cech konstrukcyjnych, których nie wolno zmieniać. Wszelkie zabiegi dotyczące zmiany gramofonu mogą skończyć się źle dla urządzenia i wpłynąć na obniżenie jakości wydobywanego z niego dźwięku. Na szczęście, podczas zakupu takiego urządzenia szybko zauważymy, że dostępne jest ono w różnych kolorach, a nawet modelach, dzięki czemu szkodliwe manipulacje w tym urządzeniu będą całkowicie zbyteczne.

Jak działają gramofony?

Gramofony nie są jakoś specjalnie skomplikowanymi urządzeniami. Odtwarzanie na nich dźwięków jest możliwe, dzięki ocieraniu się igły o rowki, znajdujące się na wielkiej płycie winylowej. Podczas tego ocierania powstają impulsy elektryczne, które są inne niż te, które płyną z cyfrowych źródeł dźwięku – jak np. odtwarzaczy CD. Aby wydobywany dźwięk posiadał odpowiednie brzmienie, musi on zostać odpowiednio przetworzony i wzmocniony.

To właśnie za to odpowiedzialny jest przedwzmacniacz gramofonowy, który zazwyczaj jest wbudowany we wszystkie gramofony. Co ciekawe jego umiejscowienie zależne jest od danego modelu. Tym sposobem przedwzmacniacz może znajdować się na wzmacniaczu, amplitunerze lub może być w formie osobnego urządzenia. Jeśli więc decydujesz się na zakup gramofonu, to koniecznie zwróć uwagę na to, czy w konstrukcji sprzętowej znajduje się przedwzmacniacz.

Równie ważne jest odpowiednie dbanie o takie urządzenie. Niepożądany kurz i inne zanieczyszczenia mogą źle wpłynąć na dźwięk i żywotność sprzętu. Do czyszczenia gramofonów należy zatem używać specjalnej szczoteczki, która go nie zniszczy.

Dodaj komentarz