SEN I ZANIECZYSZCZENIA – JAK WPŁYWAJĄ NA TWOJĄ SKÓRĘ

SEN I ZANIECZYSZCZENIA – JAK WPŁYWAJĄ NA TWOJĄ SKÓRĘ

Istnieją dwa ważne czynniki, które wpływają na zdrowie naszej skóry: sen i zanieczyszczenie środowiska. Są to szczególnie istotne kwestie, ponieważ wiele osób na co dzień odczuwa skutki braku snu i zanieczyszczenia środowiska. Średnia krajowa liczba godzin snu zmniejszyła się w ostatnich latach i szacuje się, że około jedna na trzy osoby cierpi z powodu problemów ze snem. Równocześnie wzrasta poziom zanieczyszczeń. Gdy połączymy te dwa czynniki razem, w typowym zabieganym, miejskim stylu życia, może to spowodować spustoszenie w naszej skórze.

Zanieczyszczenia są szkodliwe dla skóry

Szacuje się, że 90% widocznych oznak starzenia się skóry jest wynikiem łącznego działania zanieczyszczeń i promieniowania UV. Jedno z niemieckich badań wykazało, że kobiety mieszkające w miastach mają o 20% więcej przebarwień skóry w porównaniu do tych mieszkających na wsi. Nasza skóra jest największym i najbardziej zewnętrznym organem ciała, dlatego też jest w bezpośrednim kontakcie z unoszącymi się w powietrzu zanieczyszczeniami. Jedną z głównych funkcji skóry jest działanie jako bariera ochronna przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, w tym zanieczyszczeniami. Jednak długotrwałe i powtarzające się narażenie na działanie zanieczyszczeń może przeciążyć zdolność skóry do obrony i ochrony. Może to naruszyć barierę ochronną skóry, pozostawiając ją delikatną i bardziej podatną na uszkodzenia. Artykuł powstał we współpracy z portalem https://www.aptekakamagra.pl

Mikroskopijne cząsteczki obecne w zanieczyszczonym powietrzu mogą być wchłaniane bezpośrednio przez skórę lub mogą przedostawać się przez mieszki włosowe, gruczoły potowe i łojowe, wnikając do głębszych warstw. Tutaj mogą powodować różne problemy, takie jak uszkodzenia oksydacyjne i reakcje zapalne. Uszkodzenia oksydacyjne są jedną z głównych dróg, którymi zanieczyszczenia uszkadzają naszą skórę i powodują jej przedwczesne starzenie się. Zanieczyszczenia prowadzą do powstawania wolnych rodników, a te lotne cząsteczki powodują uszkodzenia skóry, zmiany w sposobie jej funkcjonowania i rozpad kolagenu.

Piękny sen jest kluczowym czynnikiem wpływającym na zdrowie skóry

Niedobór snu jest zbyt powszechną cechą dzisiejszego stylu życia. Wielu z nas nie ma wystarczająco dużo godzin snu, a sen, który dostajemy, często nie jest najlepszej jakości. Czynniki takie jak sztuczne oświetlenie i nadużywanie podświetlanych ekranów, stres, używki takie jak kofeina, zbyt napięte harmonogramy i ignorowanie naszych wewnętrznych zegarów przyczyniają się do tego problemu. Jest to problem dla naszej skóry, ponieważ większość procesów gojenia i naprawy skóry odbywa się podczas snu, co obejmuje produkcję nowego kolagenu. Kolagen sprawia, że skóra jest mocna, elastyczna i pulchna, co pomaga zapobiegać zmarszczkom i innym oznakom starzenia. Ponadto, brak snu może prowadzić do odwodnienia skóry i zmniejszenia przepływu krwi do skóry, co oznacza utrudnione dostarczanie ważnych składników odżywczych. Oba te czynniki mogą powodować matowy wygląd skóry.

Dobry sen zależy od hormonów: melatoniny i adrenaliny. Melatonina jest uwalniana przez mózg, gdy robi się ciemno, aby wywołać sen. Jest ona wytwarzana z aminokwasu tryptofanu, naturalnie występującego w pokarmach białkowych. Drugim hormonem jest adrenalina, hormon “walki lub ucieczki”, który musi zostać wyłączony, abyśmy czuli się wystarczająco zrelaksowani do snu. Brak snu może również powodować zwiększoną produkcję trzeciego hormonu – kortyzolu, hormonu stresu. Podwyższony poziom kortyzolu sprzyja powstawaniu stanów zapalnych w organizmie, które przyczyniają się do starzenia się

Dodaj komentarz