Problem przewlekłego zmęczenia – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Mimo przespanych nocy czujesz ciągłe zmęczenie? Problem ten staje się coraz częstszy. Życie w ciągłym biegu, stres, brak czasu – wszystko to sprawia, że odczuwamy coraz większe zmęczenie i coraz mniej koncentrujemy się na naszym zdrowiu.

Codzienne zmęczenie

Mimo, że uczucie zmęczenia nie jest uznawane za poważny problem medyczny, to ma ono jednak duży, negatywny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie, samopoczucie oraz relacje międzyludzkie. Bardzo często jest to spowodowane stresem, który towarzyszy nam niemal na każdym kroku – ważny projekt w pracy, goniące terminy, problemy w domu. Z czasem nawet najprostsze czynności wydają się być ponad nasze siły. Artykuł powstał we współpracy z portalem https://viagra.edu.pl

Najbardziej charakterystyczne objawy zmęczenia to:

  • przewlekłe niewysypianie się – nawet po dobrze przespanej nocy pojawia się problem z wstaniem z łóżka, a gdy nam się to już uda nawet wtedy nie czujemy się wypoczęci;
  • wahania apetytu – raz czujemy się bardzo głodni, a następnym razem, nawet po całym dniu bez posiłku, brakuje nam apetytu, w tym samym czasie żołądek jest ciągle wzdęty i ciężki.

Równowaga psychiczna i układ trawienny to dwie główne rzeczy, na które wpływa zmęczenie. W dłuższym okresie zmęczenie zaburza równowagę psychiczną mogąc prowadzić nawet do depresji. Uczucie zmęczenia może być również objawem różnego rodzaju chorób (np. cukrzycy). Dlatego jeśli odczuwamy przewlekłe zmęczenie należy skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania.

Jak radzić sobie ze zmęczeniem?

Uczucie przewlekłego zmęczenia nie jest prostym problemem. Podczas, gdy zwykłe zmęczenie możemy wyeliminować za pomocą snu, to w przypadku zmęczenia przewlekłego sen nie tylko nie pomoże, a wręcz spotęguje objawy. O ile jednak powodem nie jest choroba, to możemy sobie z nim poradzić, stosując się do kilku zasad.

  • Stałe godziny snu – kładąc się spać i wstając codziennie o tej samej porze zapewniamy naszemu organizmowi stały rytm odpoczynku. Dodatkowo przed snem warto przewietrzyć sypialnię oraz wyłączyć telewizor.
  • Regularne posiłki – najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, dzięki któremu mamy energię aby rozpocząć dzień. Nie powinniśmy o nim zapominać. Pozostałe posiłki powinniśmy spożywać codziennie o podobnej porze, w równych odstępach czasu, co zapewni nam stały poziom energii.
  • Czas dla siebie – chociaż często doba ma za mało godzin, to jednak powinniśmy znaleźć w niej chociaż trochę czasu tylko dla siebie, aby robić to, co sprawia nam przyjemność. Czytanie książek, wyjście do kina, na spacer czy spotkanie z przyjaciółmi – każda z rzeczy, która poprawia nasze samopoczucie redukuje jednocześnie poziom stresu, a to z kolei przekłada się na zmniejszenie uczucia zmęczenia.

Dodaj komentarz