Lęk separacyjny u psa i metody na jego pokonanie

Nasze psy to niezwykle towarzyskie zwierzęta. Normalne jest to że większość psów posiada bardzo bliską więź ze swoim właścicielem. Pies jeśli jest dobrze prowadzony potrafi w istocie bardzo odwdzięczyć się za to właścicielowi. Jednakże skrajna sytuacja może stwarzać pewien problem…a mianowicie kiedy pies nie chce sam zostać w domu.

Pies w swoim usposobieniu bardzo przyzwyczaja się do otoczenia, właściciela innych domowników. Czasem jednak więź psa i właściciela jest na tyle duża i na tyle silna ze staje się wręcz problemem, zwłaszcza wtedy kiedy właściciela nie ma blisko psa.

Problem ten dotyczy nie tylko szczeniaków, ale również i dorosłych psów. Nie zapominajmy o tym że nasze psy to zwierzęta bardzo socjalizowanie, człowiek udomowił psa po to aby mu służył, aby był przy nim. Zatem u psa może pojawić się lek przez zostawieniem. Pies rzecz jasna nie będzie rozumiał dlaczego został porzucony.

Dlaczego pies boi się zostać sam?

Ten problem i jego rozwiązania nie są jednoznaczne i oczywiste przyczyn lękliwego zachowania psa może być kilka poniżej przedstawiam możliwe przyczyny:

– zmiana zachowania względem psa. Kiedyś spędzałeś więcej czasu z psem, obecnie może nie masz na to czasu i pies czuje się opuszczony. Dla psa wszelkie takie zmiany rytmu są czynnikiem który prowadzi do niepokoju. Powyższy problem dotyczy zwłaszcza kupionych psów w okresie dni wolnych kiedy na początku mamy dla psa dużo czasu, a później już nie.

– jest możliwe ze pies którego kupiliśmy pochodzi ze schroniska gdzie często pies nie ma odpowiednich warunków, co może prowadzić do zaburzeń w jego zachowaniu.

– zmiana miejsca zamieszkania domowników, czy właściciela. Taka zmiana jest dla psa dużym szokiem i musi się przyzwyczaić do zmiany.

– pies może mieć za sobą traumatyczne przeżycia co może automatycznie rzutować na silne reakcje na pozostawienie psa.

Jak objawiają się leki u psa:
– wycie
– skomlenie
– gryzienie
– biegunka
– uciekanie
– ślinotok
– nadmierne sikanie
– kopanie

Jak zatem możemy zdiagnozować czy nasz pies ma objawy lękowe?

– Zobaczmy jak reaguje nasz pies kiedy bierzemy klucze, kiedy ubieramy się aby wyjść z domu
– Czy w czasie wychodzenia z domu nasz pies skamle, wyje, czy ma jeden z wypisanych objawów powyżej?
– Czy gdy wracamy do domu nasz pies tak bardzo się cieszy że trudno jest opanować jego emocje?

Jeśli u Twojego psa występują powyższe objawy to znak że pies może bać się zostawać sam w domu.

Jak zatem możemy pomóc naszemu psu?

Prosta zasada, na początku trzeba po prostu przyzwyczajać naszego czworonoga do tego ze czasem będzie pozostawał sam. Im szybciej zaczniemy tu działać tym szybciej osiągniemy efekt, co więcej będzie to znacznie mniej bolesne dla psa kiedy wcześniej zaczniemy trening.

Na początku kiedy zaczynamy przyzwyczajać psa do bycia samemu należy mu zapewnić dostateczną ilość wody i pożywienia. Warto też zostawić psu jego ulubione gumowe zabawki zabawki. Dobrze jeśli pies posiada swój własny kojec.

Do kojca czy gdzieś w pobliże legowiska psa warto zostawić coś co posiada Twój intensywny zapach. Dzięki temu prostemu zabiegowi pies poczuje się bezpiecznie. To zapewni mu komfort psychiczny.

Jak zatem można sprawić aby pies nie bał się zostać sam.

Poniżej przedstawiam bardzo prostą metodę, która zapewni psu komfort psychiczny, a nam spokój o to co będzie się działo w domu.

Co jakiś czas zostawiaj psa samego w domu na kilka minut i zobacz jaka będzie jego reakcja. Chodzi o to aby przyzwyczaić go do Twojej nieobecności. Co więcej możesz sprawić czy pies niczego złego w domu nie zrobił. Dlatego nie zostawiaj na samym początku psa zbyt długo w domu. Z czasem staraj się zwiększać ten czas pozostawienia psa. Co ważne jeśli pies będzie próbował zwrócić na siebie Twoją uwagę – zignoruj go.

Dodaj komentarz