Dobry plan na odchudzanie

System ERP jako bardzo ważny element strategii biznesowej

Otyłość i nadwaga są przyczyną wielu chorób. Lekarze biją na alarm, a dietetycy opracowują coraz nowocześniejsze diety. Panuje powszechny pogląd, iż szczupłe osoby są zdrowsze, bardziej lubiane, uważane za bardziej pracowite i inteligentne. W konsekwencji łatwiej jest im znaleźć pracę czy realizować się towarzysko. Media poświęcają wiele uwagi tematyce zdrowego odżywiania i higienicznego trybu życia. Zwiększa się świadomość społeczna i zainteresowanie tą kwestią. Dostęp do zdrowej żywności, do profesjonalnie i fachowo opracowanych diet jest coraz większy. Kluby sportowe prześcigają się w proponowaniu atrakcyjniejszych ofertach. Mimo to wciąż ogromny odsetek osób, które podejmują próbę zmiany stylu życia kończy ją porażką.

Dlaczego tak się dzieje? Przecież wiadomo, że nadmiarowe kilogramy są dla nas szkodliwe. Wiadomo też, co zrobić, aby się ich pozbyć. Odpowiedź jest prosta. W procesie kontrolowanej utraty wagi tak samo ważne jest to, co robić, żeby zdrowo schudnąć, jak to, co sprawia, że nasze odchudzanie okaże się skuteczne i trwałe.

Co to jest odchudzanie?

Niestety wiele osób kojarzy je z okresową zmianą stylu życia, mającą na celu zmniejszenie naszej tuszy, po to, by zaraz po zrzuceniu kilku kilogramów z ulgą wrócić do dawnych nawyków żywieniowych. Dla większości ludzi odchudzanie to walka pełna wyrzeczeń i udręk. Ciągłe liczenie kalorii i odmawianie sobie tego, co najpyszniejsze, a przede wszystkim zmuszanie się do wysiłku fizycznego. Nic więc dziwnego, że niewielu udaje się odnieść na tym polu zwycięstwo.

A gdyby tak trochę przeformułować definicję odchudzania i tym samym nasze podejście do tego wyzwania? Potraktować je jako powrót do zdrowia i dobrego samopoczucia. Uznać za wyjątkowy sposób, udowodnienia sobie: jestem wartościowy/-a, więc o siebie dbam. Zasługuję na nowe możliwości, jakie się przede mną otwierają.

Gubienie zbędnej wagi to traktowanie siebie z wielką troską i czułością. To odpowiedź na rzeczywiste potrzeby ciała i duszy. To robienie dla siebie czegoś dobrego i pożytecznego. Pozytywne podejście do zadania jakim jest zmiana stylu życia, zdecydowanie zwiększa szanse na sukces.

Co jest moim celem?

Chcę mieć zdrowe, szczupłe, ładne i zadbane ciało. Ale co to dokładnie oznacza? Konieczne jest skrupulatne zanalizowanie swojej wizji i dostosowanie jej do indywidualnych możliwości, które należy sobie najpierw samemu, bądź z pomocą specjalisty uświadomić. To bardzo ważny etap na drodze do sukcesu. Warto skupić się na precyzyjnym określeniu celu.

Nierealistyczny, zbyt duży i trudny cel to gwarancja porażki.

Cel to nie życzenie do losu, to efekt naszych konkretnych działań – wyrzeczeń, starań, dyscypliny.

Warto pamiętać, że droga do niego nie będzie ekspresowa i możliwe, że niejednokrotnie natkniemy się na niej na kryzys. Dlatego korzystnie jest podzielić ostateczny cel na kilka mniejszych – również starannie dookreślonych.

Co zrobię, aby osiągnąć mój cel?

Aby proces odchudzania realnie się rozpoczął, trzeba dokonać faktycznych zmian w swoim postępowaniu. Zazwyczaj jest to wybór konkretnego typu diety i podjęcie wzmożonej aktywności fizycznej. Jeśli w trakcie wprowadzania tych zmian w nasze życie skoncentrujemy się na tym, co za ich pomocą mamy zamiar osiągnąć, łatwiej zignorujemy sygnały o tym, jakich trudności nam one przysparzają. Skupiając się na wizji celu, budujemy sobie większą szansę na sukces.

Określając dokładnie jakie zmiany chcę wprowadzić i dostrzegając ich pozytywne efekty, łatwiej dostosuję całe przedsięwzięcie do moich realnych i organizacyjnych możliwości. Ważne jest, aby już na początku uświadomić sobie pozytywne uczucia, które będą naszym udziałem, kiedy zmiany nastąpią. Równocześnie należy starannie analizować ewolucję naszych działań, aby w przyszłości ułatwić sobie konsekwentne trwanie przy swoich postanowieniach i owocne wprowadzanie ich w życie. Za skutecznym działaniem stoi sukces.

Dodaj komentarz