Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka?

Dobrze dobrany drapak dla kota, zapewnia pupilowi miejsce do relaksu, zabawy i możliwość dowolnego ostrzenia pazurków i drapania. Co ważne, kot nauczony korzystania z drapaka zazwyczaj nie drapie i nie niszczy mebli. Czasem zdarza się, że opiekun chcąc wybrać idealny drapak dla kota poświęca na to mnóstwo czasu i wydaje niemałą kwotę. Po czym…kot nie chce z niego korzystać. Jak nauczyć kota korzystania z drapaka?

Odpowiednie miejsce
Właściwy wybór miejsca może być kluczowy. Powinno to być miejsce, które zapewnia kotu spokój i możliwość odpoczynku. Dobrze, aby kot ze swojego hamaka czy półki miał możliwość obserwacji terenu. Warto też zastanowić się gdzie kot najchętniej przebywa i w pobliżu tego miejsca ustawić nowe akcesoria dla kota.

Zachęcanie przysmakami
Po ustawieniu drapaka w odpowiednim miejscu warto zachęcić kota do zapoznania się z nim. Chociaż koty to z natury ciekawskie zwierzęta, to może się zdarzyć, że obojętnie podejdą do nowego “mebla”. Z tego powodu można rozsypać ulubione przysmaki dla kota obok i na drapaku. Jeśli mimo to kot nie wszedł na drapak, można wziąć przysmaki do dłoni i w ten sposób zachęcić mruczka do wejścia na półkę.

Zachęcanie do zabawy
Koty uwielbiają zabawy i dlatego dobrze jest to wykorzystać. W przypadku drapaków z wbudowanymi zabawkami dla kota można zachęcić pupila do zabawy poprzez poruszanie akcesoriami. Jeśli kot nie jest nimi zainteresowany lub wybrany został model bez zabawek, należy wykorzystać ulubioną zabawkę kota. Podczas zabawy należy poprowadzić kota na półkę czy hamak drapaka. Zabieg ten można powtarzać dowolną ilość razy, aż w końcu kot przekona się do korzystania z drapaka.

Zachęcanie do odpoczynku
Każdy kot ma swoje ulubione miejsce do spania, często jest to jakiś kocyk lub część garderoby opiekuna. Ustawienie drapaka w miejscu, w którym kot lubi wypoczywać i położenie na nim koca kota może go skłonić do wykorzystania drapaka. Można również spróbować kota układającego się do snu przenieść na drapak, ale nie zawsze koty akceptują takie zachowanie i zazwyczaj po prostu od razu schodzą.

Należy pamiętać, że jeśli kot zacznie wykorzystywać drapak do zabawy czy do spania to zacznie również go drapać i z dużą dozą prawdopodobieństwa przestanie niszczyć meble. Nie ma potrzeby uczenia kota drapania sznurków sizalowych-to odbywa się niejako samoistnie i przy okazji korzystania z drapaka. Chcąc przyzwyczaić kota do korzystania z drapaka warto wykorzystywać wszystkie metody, ale trzeba pamiętać, że podstawą jest cierpliwość. Warto też mieć na uwadze, że kot może zwyczajnie nie chcieć korzystać z tego ugodnienia, ale na szczęście jest to rzadkie i koty w większości lubią wylegiwać się na półkach drapaka.

Dodaj komentarz