Jak rozliczyć PIT w 2022 roku?

Jak rozliczyć PIT w 2022 roku?

W niedługim czasie podatnicy uzyskujący dochody z jakichkolwiek źródeł będą zobowiązani złożyć roczną deklarację podatkową PIT. Warto zawczasu zastanowić się nad sposobem dopełnienia obowiązku podatkowego, czyli nad tym, w jakiej formie złożymy formularz do urzędu skarbowego.

Doręczenie osobiste

Jeszcze do niedawna zdecydowana większość podatników składała zeznanie PIT osobiście w urzędzie skarbowym. W 2022 roku również mamy prawo udać się do urzędu i złożyć deklarację bezpośrednio na ręce osoby uprawnionej. Warto jednak mieć na uwadze, że w dobie pandemii koronawirusa urzędy mogą ograniczyć przyjmowanie petentów. Godziny otwarcia urzędów mogą być skrócone. Dobrze na bieżąco śledzić wszelkie zmiany w prawie, aby na czas złożyć zeznanie podatkowe i nie udawać się do urzędu na próżno.

Doręczenie przez pełnomocnika

Rozliczenie pit może nastąpić również przez pełnomocnika, który składa zeznanie w urzędzie osobiście. Deklaracja musi zostać przedłożona urzędnikowi w obowiązującym podatnika terminie, a co więcej, osoba ją składająca musi posiadać pełnomocnictwo. Opłata skarbowa od pełnomocnictwa wynosi 17 zł, jednak w niektórych przypadkach nie trzeba jej uiszczać, na przykład jeśli deklarację ma za nas złożyć współmałżonek. W praktyce pełnomocnikiem podatnika może zostać każdy, nawet osoba obca – na przykład pracownik biura rachunkowego, który wypełnia deklarację w naszym imieniu.

Deklaracja online

Podatnicy mogą rozliczyć pit przez internet. Jest to obecnie najczęściej wybierany sposób, głównie ze względu na ogromną wygodę – deklarację można złożyć w dowolnym momencie (zachowując termin ustawowy), bez wychodzenia z domu. Podatnik może skorzystać z usługi Twój e-Pit bądź z jednego z programów do rozliczeń podatkowych. Należy jednak pamiętać o pobraniu urzędowego potwierdzenia odbioru, które dokumentuje fakt złożenia zeznania. Przez internet możemy złożyć nie tylko deklarację główną, ale również korektę pit, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Co istotne, deklaracja pit przez internet musi zostać złożona w obowiązującym podatnika terminie.

List polecony

Podatnicy nieczęsto decydują się w dzisiejszych czasach na przesyłanie do urzędu skarbowego deklaracji listownie, niemniej jednak wciąż mają oni taką możliwość. Ci, którzy chcieliby z niej skorzystać, powinni wysłać list polecony, za potwierdzeniem odbioru. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że deklaracja została doręczona w obowiązującym terminie podatkowym. List możemy nadać na poczcie samodzielnie, lecz równie dobrze może to zrobić za nas ktoś inny.

Dodaj komentarz