Dlaczego warto nosić odzież roboczą? Najważniejsze informacje

Dlaczego warto nosić odzież roboczą? Najważniejsze informacje

Podczas wykonywania niektórych obowiązków zawodowych np. na budowie czy na hali magazynowej wymaga się od pracowników stosowania odzieży roboczej i odpowiednich środków ochrony indywidualnej. W wielu sytuacjach konieczne jest założenie odpowiedniego stroju, który chroni prywatną odzież pracownika przed zabrudzeniem i rozdarciem. Zobacz, dlaczego warto nosić odzież roboczą, kiedy jest wymagana i czym różni się od odzieży BHP.

Odzież robocza

Ubrania BHP można podzielić na odzież roboczą i odzież ochronną. Odzież robocza ma głównie na celu polepszyć komfort wykonywania obowiązków zawodowych. Ma też zabezpieczyć prywatną odzież pracownika przed typowymi zagrożeniami w miejscu pracy. Warto jednak zaznaczyć, że zagrożenia, przed którymi ma chronić odzież robocza, nie mogą zagrażać życiu i zdrowiu pracownika.

Ubrania robocze mogą też pełnić funkcję reklamową. Często można je spotkać u pracowników stacji benzynowych, restauracji, sklepów z odzieżą czy też u stewardess. Takie ciuchy mają przede wszystkim dobrze się prezentować i ujednolicać stój wszystkich pracowników podczas pracy.

Stosowanie odzieży roboczej nie zawsze jest wymagane. Pracodawcy jednak powinni pamiętać o tym, że jej używanie wpływa często na komfort pracy, a tym samym na efektywność zatrudnionych.

Czym różni się odzież robocza od odzieży ochronnej?

Odzież ochronna ma przede wszystkim chronić pracownika przed określonymi czynnikami, które występują w miejscu pracy np. przed wysoką temperaturą, ogniem, elektrycznością itd. Ubranie ochronne musi spełniać odpowiednie normy i posiadać certyfikaty co nie jest wymagane w przypadku odzieży roboczej. O ile stosowanie odzieży roboczej jest w zasadzie dobrowolne i nierzadko wymagane wewnętrznymi zaleceniami pracodawcy, to noszenie ochronnej odzieży BHP określone jest przepisami.

Pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi odzież ochronną, jeśli warunki pracy tego wymagają. Odzież ochronną należy używać, gdy na stanowisku pracy istnieje ryzyko poparzenia, oblania substancją żrącą lub porażenia prądem. Tego typu ubrania powinny być wytrzymałe i wykonane z najwyższej jakości materiałów.

Materiał, z którego została wykonana odzież robocza, lub ochronna musi zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza. Jest to szczególnie ważne w cieplejsze dni, gdy temperatura jest na tyle wysoka, że chodzenie w ciuchach ze sztucznych materiałów mogłoby być niekomfortowe. Nie należy oszczędzać na tego typu odzieży, ponieważ ma ona chronić pracownika i zapewniać mu wysoki komfort pracy.

Dodaj komentarz