Co trzeba wiedzieć o fotografii cyfrowej?

Świat fotografii jest niezwykle ciekawy i bogaty – niemal w każdym miejscu na świecie możemy znaleźć coś, co przyciągnie naszą uwagę i będziemy mogli wykonać doskonałe zdjęcie. W XXI wieku króluje fotografia cyfrowa, która wyparła niemal całkowicie fotografię analogową. Nie ma co się dziwić – szybki podgląd zdjęć, większe możliwości retuszu, łatwy dostęp do zdjęć, a także możliwość przesyłania ich oraz kopiowania w prosty sposób. Chcąc zajmować się jednak fotografią cyfrową, warto znać kilka podstawowych zasad, które umożliwią nam wykonanie doskonałych zdjęć.

Kusząca fotografia

Fotografia może stać się pasją dla każdego z nas. Interesujące jest to, że dziedzina ta daje tak wiele możliwości, iż każdy może znaleźć w niej coś, co najbardziej go interesuje. Jedni będą fotografować ludzi, przyrodę, inni zaś skupią się na konkretnych branżach.

Kilka najważniejszych zasad

Rozpoczynając swoją przygodę z fotografią, musimy zdać sobie sprawę z kilku rzeczy. Najlepiej udać się na profesjonalne warsztaty lub szkolenie, gdzie wiedzę teoretyczną będziemy mogli

przekształcić w doświadczenie praktyczne. Przede wszystkim musimy zainwestować w sprzęt dobrej jakości. Zależy oczywiście jaki efekt chcemy osiągnąć, jednak myśląc poważnie o fotografowaniu, musimy przeznaczyć na sprzęt sporą sumę pieniędzy. Jednocześnie dbajmy również o niego i zabezpieczajmy, gdy pracujemy w ciężkich warunkach, a także chrońmy przed upadkiem. Pamiętajmy również, aby zawsze mieć przy sobie naładowane baterie, a także baterie zapasowe, których użyjemy w razie potrzeby.

Złotą zasadą każdego fotografia jest brak pośpiechu. Niekiedy wykonanie jednego dobrego zdjęcia zajmuje kilka, a nawet kilkanaście godzin. Jeśli więc brak nam cierpliwości, lepiej odpuśćmy sobie na tym etapie. Zdjęcie ma przedstawiać magię danego miejsca, charakter postaci, a także mnóstwo emocji, nie możemy więc podchodzić do tego bez uczucia i zaangażowania, które wymagają od nas sporej cierpliwości. Fotografia cyfrowa daje nam duże możliwości, najlepszą z nich jest możliwość natychmiastowego podglądu wykonanego przez nas zdjęcia. Dzięki temu możemy doskonale wybrać właściwy kadr i uwiecznić na fotografii wszystko, co chcemy. Spróbujmy wykonać zdjęcie w pionie oraz w poziomie, pod różnym kątem i różnym oświetleniem i wybierzmy to, które będzie najkorzystniej przedstawiało bohatera zdjęcia. Mimo iż ludzie oraz przyroda są najpopularniejszymi bohaterami zdjęć, warto czasem skupić wzrok na czymś zupełnie innym – cienie, budynki, czy zwykłe przedmioty użytku codziennego również posiadają charakter, który można z nich wydobyć. Zastanówmy się również nad perspektywą, z której wykonamy zdjęcie – starajmy się wybrać tę najkorzystniejszą dla bohatera fotografii.

Jak fotografować ludzi?

Jednym z najczęściej pojawiających się tematów w fotografii jest postać ludzka. Możemy wykonywać tu przede wszystkim portrety oraz akty, a także zdjęcia pozowane, gdzie model współpracuje z fotografem oraz niepozowane, w których chodzi przede wszystkim o spontaniczność i nie istnieje żaden scenariusz. Podczas fotografowania ludzi, warto zwrócić uwagę na zoom optyczny – możemy wykorzystać go, aby model nie czuł się przytłoczony obecnością aparatu, pamiętajmy jednak o zachowaniu odpowiedniej ostrości twarzy – jeśli jej część jest niewyraźna, rozważmy dłuższy czas otwarcia migawki oraz mniejszy otwór przesłony. Kolejną kwestią jest tło, które ma bardzo duży wpływ na efekt zdjęcia. Powinno łączyć się z modelem i uwydatniać jego zalety, a nie dominować. Ważne jest również właściwe umieszczenie fotografowanej osoby w kadrze. Jeśli fotografujemy samą twarz, dopilnujmy, aby cała była ujęta w kadrze. Robiąc zdjęcie całej sylwetki, zwróćmy uwagę na to, aby całe ciało znajdowało się w kadrze.

Fotografowanie krajobrazu

Świat natury jest na tyle tajemniczy i ciekawy, że nie sposób go nie fotografować. Zazwyczaj preferujemy zapierające dech w piersiach krajobrazy, zwierzęta oraz oryginalne rośliny, a okazja może się przydarzyć nawet podczas codziennego spaceru po lesie. Mówi się, że natura to temat fotografii, który daje największe pole do popisu i nie stawia żadnych granic. Trzeba jednak przyznać, że w tym przypadku wykonanie naprawdę dobrego zdjęcia wymaga od nas dużej cierpliwości, pomysłowości, a niekiedy nawet wysiłku fizycznego. Fotografując przyrodę, duże znaczenie ma to, co urzekło nas w danym miejscu. lechkarauda poleca spróbowanie wykonanie ujęcia o różnych porach dnia – zupełnie inne światło ujrzymy na zdjęciach robionych o świcie niż w południe lub nawet pod wieczór. Jeśli w kadrze znajdują się elementy, które mogą dodać zdjęciu emocji i charakteru, koniecznie je wykorzystajmy. Fotografia natury musi odznaczać się dobrą kompozycją, uzyskajmy ją, zmieniając punkt widzenia, formę, barwy, a także kierunek oświetlenia.

Bardzo ważne jest, aby osiągnąć efekt dużej głębi ostrości, dzięki której elementy znajdujące się na pierwszym planie będą równie ostre, jak te, które znajdują się w oddali. W zależności od tego, jaki charakter zdjęcia chcemy uzyskać, możemy wybrać się na łono natury w piękny i słoneczny dzień, ale również w pochmurny i deszczowy.

Dodaj komentarz