Czy praca zawodowego kierowcy jest dla Ciebie?

Czy praca zawodowego kierowcy jest dla Ciebie?

Zastanawiasz się, jak długa droga przed Tobą, aby zdobyć uprawnienia zawodowego kierowcy TIRa a potem znaleźć dobrą pracę? Nasz poradnik pomoże Ci w zaplanowaniu kolejnych kroków, od przejścia odpowiednich kursów i szkoleń, przez uzyskanie uprawnień aż po znalezienie pracy i zdobycie doświadczenia w zawodzie.

Zaczniemy jednak nietypowo. Zachęcamy Cię do sprawdzenia, czy praca kierowcy to coś dla Ciebie.

Z pewnością masz motywację i chęci, aby zostać kierowcą. Musisz jednak zdać sobie sprawę, że ta niełatwa praca nie jest dla każdego. Wiedzą to najlepiej doświadczeni kierowcy, którzy w kabinie TIRa spędzili ładnych parę lat. Zawód kierowcy musi pasować do Twojej osobowości i stylu życia.

Plusy pracy jako zawodowy kierowca

Plusami tej pracy są z pewnością zarobki. Choć oczywiście znajdą się tacy, którzy będą na nie narzekać, to jednak kierowcy dobrze zarabiają. Najmniej zarobisz w transporcie krajowym. Tutaj zarobki oscylują w granicach średniej krajowej. Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć kierowcy na trasach międzynarodowych z uprawnieniami ADR. Oczywiście stawki uzależnione są od tras i samej firmy, w której będziesz zatrudniony – możesz jednak liczyć na średnie wynagrodzenie w granicach 4-7 tysięcy złotych.
Zaletami pracy kierowcy są również mobilność i niezależność. To praca bez szefa kontrolującego Cię na każdym kroku i sprawdzającego Twoje wyniki. Na rynku jest jeszcze sporo miejsc pracy zarówno dla doświadczonych, jak i dla młodych truckerów. Z pewnością w branży spedycyjnej jest praca, co więcej – sporo firm boryka się z niedoborem kandydatów na kierowców. To szansa dla Ciebie.

Czy to praca dla mnie?

Być może lubisz prowadzić auto a kwestie techniczne i mechaniczne nie są Ci obce. Praca kierowcy to jednak nie tylko umiejętność przejazdu pojazdem z punktu A do punktu B. To także styl życia, który nie każdemu pasuje. Sprawdź zatem jakie cechy charakteru dobrze posiadać, aby sprawdzić się w tym zawodzie i zostać w przyszłości świetnym kierowcą.

Samodyscyplina

W kabinie kierowcy nie będzie obok Ciebie nikogo, kto pomoże Ci w podejmowaniu decyzji. W większości trudnych sytuacji musisz poradzić sobie samodzielnie. Sam również planujesz sobie czas, powinieneś więc potrafić zarządzać nim w odpowiedni sposób. Musisz znać swoje granice – wiedzieć kiedy dopadnie Cię zmęczenie, aby w odpowiednim czasie dać sobie chwilę odpoczynku.

Odpowiedzialność

W tym zawodzie ważna jest etyka zawodowa. Firma powierza Ci samochód i towar warty duże pieniądze. To z pewnością ogromna odpowiedzialność. Jesteś pewien, że będziesz w stanie ją udźwignąć? Musisz być osobą, na której można polegać. Dotrzymujesz terminów, przestrzegasz drogowych przepisów. Ważne jest również zachowanie na drodze – porywczy kierowca łatwo wpakuje się w kłopoty.

Umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach

Ta praca zdawałoby się tak monotonna, niejeden raz Cię zaskoczy i zmusi do radzenia sobie z trudnymi warunkami na drodze. Niesprzyjająca pogoda, wypadki, korki, brak możliwości postoju, czy nawet skorzystania z dobrodziejstw cywilizacji, takich jak toaleta czy ciepły posiłek… Przygotuj się na warunki inne niż domowe, by nie powiedzieć że czasem ekstremalne. Powinieneś być elastyczny i przygotowany na ciągłe zmiany. Musisz potrafić adaptować się do nowych sytuacji.

Czujesz się komfortowo spędzając czas w samotności

Zostając kierowcą zrozumiesz czym jest samotność, ponieważ spędzisz sam ze sobą ogromną ilość czasu. Kabina TIRa stanie się Twoim drugim domem. Musisz więc liczyć się z tęsknotą za domem. Czy dasz sobie radę przez kilka tygodni bez najbliższych? Co na to Twoja rodzina? Odpowiedz sobie na te pytania zanim podejmiesz decyzję o rozpoczęciu kariery w zawodzie kierowcy.

Cierpliwość

Musisz nastawić się na czekanie. Nie zawsze masz pewność kiedy pojawi się kolejny wyjazd i musisz cierpliwie czekać na wyjazd. Sama praca również jest powtarzalna i monotonna – jedziesz, czekasz na załadunek, znowu jedziesz… Będziesz musiał się do tego przyzwyczaić. Spokój i opanowanie niezależnie od sytuacji bardzo się przydają. Pozwalają nie stresować przez całą trasę.

Niezależność

Jako kierowca musisz mieć dobry refleks i szybko reagować na nieprzewidziane i nagłe sytuacje. Nikt Cie w tym nie wyręczy, musisz umieć radzić sobie sam. Obok Ciebie nie ma nikogo, kogo mógłbyś się poradzić – no chyba, że CB radio… Brakuje również supportu technicznego – wszystko jest więc na Twojej głowie. Musisz zadbać o siebie, pojazd i ładunek. Polegasz już tylko na swoich decyzjach.

Determinacja

To najważniejsza cecha kierowcy. Zarówno tego początkującego, jak i doświadczonego. Bez determinacji kierowcą nie zostaniesz, wszak czeka Cię długie szkolenie i sporo egzaminów. Bez determinacji nie poradzisz sobie w trasie. Musisz dotrzeć do celu na czas, często radząc sobie w trudnych warunkach.

Jeśli nie posiadasz wszystkich tych cech, nie martw się! Praca kierowcy również Cię ich nauczy. Prowadzenie ciężarówki, opiekowanie się kosztownym ładunkiem i trzymanie się planów to jednak nie jest zajęcie dla przeciętnego drivera.
Pamiętaj! To lista 7 cech, które powinien posiadać kierowca. Poza tym musisz oczywiście zdobyć odpowiednie uprawnienia. W tym celu musisz wyrobić prawo jazdy kat. C i C+E, przejść kwalifikację wstępną i zdać odpowiednie egzaminy. Dyskwalifikuje Cię: uzależnienie od alkoholu lub innych środków odurzających, zakaz prowadzenia pojazdów (orzeczony wyrokiem sądowym), cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami lub zatrzymanie prawa jazdy, dotyczy to również sytuacji, które miały miejsce za granicą.

Dodaj komentarz