Bułki i bułeczki w roli głównej

Kto z nas nie zna smaku różnych bułek ? Zajadamy się nimi od najmłodszych lat. Jedne z nich zastępują nam chleb i służą do zrobienia kanapek, a inne do zapiekania z dodatkami. Są też i takie, które są słodkie i zastępują nam ciasto.
Czym jest bułka ?
Bułka różni się od chleba, gdyż jest bardziej delikatna, bo najczęściej pieczona z mąki pszennej lub kukurydzianej. Ciężar jej jest niewielki i zazwyczaj sięga tylko do 100 gr. Kształt bułek jest różny. Może być kulisty, podłużny, kwadratowy, prostokątny, a nawet trójkątny. Niektóre z nich posypywane są kruszonką, inne sezamem, makiem lub tylko mąka. Wśród bułek są też takie, które posiadają nadzienie. Zazwyczaj jest ono owocowe i słodkie, ale są też bułki z nadzieniem pikantnym, jak na przykład z bułki kapustą i grzybami, albo bułki zwane pasztecikami. Wartość kaloryczna bułek jest różna, gdyż zależna od rodzaju bułki.

Jakie bułki są najbardziej popularne w Polsce i na świecie ?

– Jedną z najbardziej popularnych bułek na świecie jest chałka. Jest to pszenne pieczywo drożdżowe w postaci zaplecionego warkocza. Bywają też chałki w kształcie wałka zamkniętego w okrąg. Rozmiar ich może być różny od małych chałek do ogromnych chał. Jaka jest kaloryczność bułki chałki ? Zwykła chałka w 100 gramach posiada około 330 kalorii, czyli jest dość kaloryczna. Chałka to ciasto pochodzenia żydowskiego i dla tego Narodu mające ogromne znaczenie. Choć my Polacy również uwielbiamy bułki chałki, lecz nie traktujemy tych bułek jako pieczywa rytualnego. A jak jest w kulturze żydowskiej ? Bułka chałka w kulturze żydowskiej gości na stołach podczas szabatu i podczas największych uroczystości świątecznych. Chałka żydowska nieco różni się w smaku od chałki, jaką znamy z kuchni polskiej. Chałka polska jest słodka w smaku, a chałka żydowska jest lekko słona.
– Innym rodzajem pieczywa popularnego na świecie jest bułka grahamka. Bułka ta posiada w składzie węglowodany proste i wysoki indeks glikemiczny. Bułki grahamki wytwarza się na bazie mąki pszennej z niewielką ilością otrębów. Otręby sprawiają, że pieczywo jest ciemniejsze i zdrowsze. Dla zdrowia dobre jest też to, że grahamka jest przyozdabiana na wierzchu mieszanką różnych zbóż lub pestkami dyni, czy słonecznika. Lecz to sprawia, że bułki grahamki są kaloryczniejsze. Kaloryczność ich zależy także od tego czym będzie ona nadziana jako kanapka.
– Bagietki, to kolejny znany rodzaj bułek. Bagietka jest długa i cienka. Jest to rodzaj bułki, który szybko ulega stwardnieniu. Lecz wspaniale sprawdza się w roli zapiekanki. Skórka bagietki po zapieczeniu jest chrupiąca i pyszna. Sama bułka bez dodatków nie jest bardziej kaloryczna niż inne zwykłe bułki. O jej kaloryczności decydują głównie dodatki, jak na przykład kiełbasa, ser, majonez.
– Nie sposób nie wspomnieć jeszcze o jednym rodzaju bułek, który jest znany od dawna. A mianowicie o bułce kajzerce, która została wynaleziona przez wiedeńskich piekarzy i nazwana tak na cześć cesarza Austrii. Jest to niewielka, okrągła bułeczka z charakterystycznymi bruzdami na wierzchu przypominającymi skrzydła śmigłowca. Kajzerki, to male bułeczki posiadające masę 50 gram. Bułeczka zwana kajzerką zawiera około 140 kalorii i posiada niską zawartość tłuszczu. Przygotowuje się ją z mąki pszennej, zakwasu lub drożdży, słodu, soli i wody. Czasem bywa posypana makiem lub sezamem.

Dodaj komentarz