Zakładamy własną firmę i rzucamy pracę na etacie

Zakładamy własną firmę i rzucamy pracę na etacie

Z pewnością jest wiele osób, które nie chciałyby pracować na rana do wieczora w korporacji i słuchać nieustannego zrzędzenia i uszczypliwości szefa. Inne osoby nie mogą znaleźć pracy po zredukowaniu ich stanowisk. Czasami przeszkodą jest brak odpowiedniego wykształcenia, a czasami wiek. Takim ludziom trudno jest się odnaleźć na rynku pracy, a przecież zarabiać musi każdy. Stąd dobrym pomysłem jest założenie własnego biznesu. Oczywiście prosto się mówi, ale dużo trudniej wykonać. Najważniejsze jednak to podjąć tę ważną decyzję i konsekwentnie dążyć do jej realizacji.

Najtrudniejszym etapem jest odkrycie niszy na rynku – towarów lub usług. Jak podpowiadają podręczniki dla początkujących biznesmenów, należy odszukać potrzebę, której klient nie może zaspokoić szybko i w atrakcyjnej cenie. Niestety w dzisiejszych czasach, kiedy mamy dostęp niemal do wszystkiego, nie jest to takie proste.

Jednym z pomysłów, który sprawdza się prawie wszędzie, jest instytucja opiekuńcza. Po badaniach rynkowych powinniśmy zadecydować czy będzie to opieka nad dziećmi w różnym wieku, nad osobami starszymi czy może łącząca w sobie te dwa rodzaje. W niewielu miejscowościach istnieją bowiem żłobki, a nawet w wiejskich przedszkolach brakuje miejsc. Równie trudna sytuacja dotyczy sprawowania codziennej opieki nad osobami starymi, zniedołężniałymi czy przewlekle chorymi. Nawet jeśli nie mamy wykształcenia medycznego, nasza firma może zająć się kompleksową organizacją dnia takiej osoby – dostosowanie harmonogramu rehabilitanta, osoby robiącej zakupy czy fryzjera.

Bardzo popularne są również niewielkie kawiarnie i bary. Można w nich oferować wyroby domowej roboty. Możliwości są nieograniczone. Także dostosowane do pory roku. Latem warto postawić na lekkie przekąski, desery czy zdrowe, pożywne napoje. Na początek warto zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt. Najlepsze blendery i maszyny do lodów oferuje firma Vitamix. Bardzo wydajne, a jednocześnie wielofunkcyjne sprawdzą się w każdym lokalu tego typu.

Są to tylko dwie propozycje na własny biznes. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, także związanego z posiadanym wykształceniem. By znaleźć środki na rozpoczęcie takiej działalności, warto przejrzeć dofinansowania unijne i powalczyć o zniżki w lokalnym urzędzie gminy. Najatrakcyjniejsze warunki znajdą dla siebie osoby przekwalifikowujące się czy mamy chcące powrócić do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Warunkiem jest stworzenie nowego miejsca pracy i utrzymanie go przez określony czas.

Dodaj komentarz