Ubezpieczenie ciągnika rolniczego to obowiązkowy element w budżecie każdego rolnika. Taką polisę należy wykupić, podobnie jak ma to miejsce w przypadku samochodu osobowego, motoru lub innego pojazdu mechanicznego. Z obowiązku tego są zwolnieni jedynie posiadacze pojazdów wolnobieżnych, takich jak kombajn, ponieważ one są objęte obowiązkowym ubezpieczeniem OC rolnika.
Osoba będąca właścicielem zarejestrowanego ciągnika rolniczego, jest zobowiązana przepisami prawa do zawarcia umowy ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej. Obejmuje ona wszelkie szkody powstałe w związku z przemieszczaniem się tego pojazdu, dotyczące osób oraz mienia. Polisa OC obowiązuje przez okres 12 miesięcy. Podobnie jak to ma miejsce w przypadku samochodu, w czasie trwania umowy ubezpieczeniowej nie można jej wypowiedzieć, chyba że doszło do sprzedaży pojazdu albo na przykład jego wyrejestrowania w wydziale komunikacji.
Sumy gwarancyjne przy ubezpieczeniu ciągnika rolniczego wynoszą odpowiednio:
Przedstawione kwoty dotyczą jednego zdarzenia, są takie same bez względu na ilość poszkodowanych w wypadku osób.
Na rynku istnieje bardzo wiele ofert skierowanych w stronę rolników, a więc dobór odpowiedniej polisy nie stanowi problemu. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe, które ma w ofercie ubezpieczenia komunikacyjne, musi również sprzedawać ubezpieczenie OC ciągnika rolniczego. Ponieważ ubezpieczenie OC jest takie same w każdej firmie, nic więc dziwnego, że rolnik szuka najtańszej dla siebie propozycji. Dzięki kalkulatorom można porównać oferty. Należy również dowiedzieć się o oferowane zniżki w każdym zakładzie ubezpieczeniowym. Koszty polisy wahają się średnio w zakresie od 100 do 300 złotych rocznie. Tak jak w przypadku samochodu, również przy OC ciągnika znaczenie ma model pojazdu, jego wiek, przebieg itp. Ubezpieczenie pojazdów z grupy czwartej, najdroższej, może wiązać się z kosztem nawet 2000 złotych.
Tak samo, jak ma to miejsce w przypadku samochodów, również właściciele ciągników rolniczych mogą zdecydować się na ubezpieczenie AC. W takiej sytuacji obejmuje ono zdarzenia, w których to ktoś inny będzie sprawcą szkody na twoim pojeździe. AC nie jest obowiązkowe, często zakupić je można w tańszym pakiecie z OC. Na taką formę zabezpieczenia decydują się rolnicy posiadający nowy, wartościowy ciągnik. Niektóre banki wymagają tego ubezpieczenia, jeżeli ciągnik kupowany jest na kredyt. Ubezpieczyciele czasami żądają również dodatkowego zabezpieczenia traktora, w formie centralnego zamka lub alarmu.
Przykładowy koszt takiego ubezpieczenia: ciągnik rolniczy o wartości 230 tysięcy brutto; firma ubezpieczeniowa to PZU; pakiet AC, OC i NNW; zakładając że właściciel nie posiada zniżek – ubezpieczenie AC to koszt 1614 złotych (1707 złotych za wszystko). Oczywiście pełna kalkulacja wymaga podania wielu szczegółowych danych.
Ubezpieczenie ciągnika rolniczego (OC) to obowiązkowy wydatek, który jednak nie jest bardzo obciążający. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku ubezpieczenia AC, które jest dość kosztowne, ale jednocześnie zabezpiecza właścicieli pojazdów o dużej wartości, na przykład od ryzyka kradzieży