Wiele osób bardzo zazdrości wszystkim przedsiębiorcom niezależności czasowej. Osoby postronne, które nigdy nie prowadziły własnej firmy są przekonane, że własny biznes wiąże się z posiadaniem dużej ilości wolnego czasu. Praktyka pokazuje, że jest zupełnie inaczej a w początkowym okresie działania firmy trzeba pracować naprawdę dużo.
Godziny pracy we własnej firmie
Gdy pracujemy na etacie zwykle jesteśmy zobligowani do tego aby stawiać się w miejscu pracy w określonych godzinach. Najczęściej pracuje się ustawowe osiem godzin dziennie a zmiany są z góry wykazane w grafiku. Pracownik etatowy ma do wykorzystanie także określoną ilość dni urlopowych. Oprócz nich czasami pojawiają się dodatkowe dni wolne przy okazji świąt czy długich weekendów. W przypadku osób pracujących na swoim zagospodarowanie czasu pracy wygląda zupełnie inaczej. Przede wszystkim nie można z góry przewidzieć ile godzin tak naprawdę spędzi się w pracy. Czas pracy będzie zależał także od profilu firmy i tego, czy zatrudnieni są w niej pracownicy. W najgorszej sytuacji jest jednoosobowy przedsiębiorca, który prowadzi działalność stacjonarną. Musi on tam stawiać się w ściśle określonych godzinach, bo takie są podane do wiadomości klientów. Oprócz tego musi wygospodarować dodatkowy czas na wszelkie sprawy biurowe, urzędowe, reklamowe czy kontakty z bankami i dostawcami. Osoba, która w pojedynkę prowadzi biznes musi być bardzo dyspozycyjna. W praktyce nie może ona sobie pozwolić na chorowanie a często także i na to by zrobić sobie urlop.
Mity na temat niezależności czasowej przedsiębiorców
Najważniejszym mitem jest ten mówiący o tym, że przedsiębiorca może dowolnie zarządzać swoim czasem. Są osoby, które wierzą w to, że przedsiębiorcy mogą spać do godziny dwunastej i pracują tylko czasem siedząc dwie godzinki na tarasie z laptopem i drinkiem w ręku. Jest to oczywiście nieprawda, bo każdy przedsiębiorca jest od kogoś zależny. Zwykle jest on najbardziej uzależniony od swoich klientów ale także i od kontrahentów oraz dostawców. Każda osoba prowadząca biznes musi także stosować się do przepisów prawa i wymogów urzędowych. Nie jest więc prawdą, że przedsiębiorca jak nie ma ochoty to nie pracuje. Gdy nadchodzi termin złożenia ważnych deklaracji czy zapłaty podatku musi to niezwłocznie zrobić bo kary za niedopełnienie terminów są wysokie. Podobnie jest ze zobowiązaniami wobec klientów. Jeśli sprzedawca internetowy nagminnie wysyłałby paczki z tygodniowym poślizgiem szybko stracił by wszystkich klientów.