Kasjer sprzedawca – zawód idealny dla studentów?

Kasjer sprzedawca to obecnie jeden z najpopularniejszych zawodów wybieranych “dorywczo” przez studentów uczących się w dużych miastach. Tamtejsze galerie handlowe potrzebują bowiem młodych, energicznych ludzi. Często są w stanie zatrudniać ich na 1/2, a nawet 1/4 etatu, aby ich pracownicy nie mieli żadnych problemów z połączeniem pracy z zajęciami na uczelni. Grafiki są elastyczne, a coraz częściej spotykaną dobrą praktyką jest oferowanie młodych ludziom umów o pracę zamiast niegwarantujących im praw umów zleceń (tzw. umów śmieciówek). Oczywiście, tego typu działania pracodawców są w pewnym sensie zdeterminowane przez obecną sytuacje. Mamy w Polsce rynek pracowników: jest ich mniejsza ilość niż popyt na pracę (z tego powodu bardzo potrzebni w naszym kraju są napędzający naszą gospodarkę Ukraińcy). Pracodawca musi jednak postarać się przyciągnąć pracowników do własnej firmy.

Kasjer sprzedawca – dla kogo zawód?
Kasjer sprzedawca to przede wszystkim zawód przeznaczony dla osób, którzy nie mają problemów z kontaktem z drugą osobą oraz nie boją się pracy z ludźmi. W dużej mierze polega on na pomocy klientowi w wybraniu odpowiedniego produktu, szczególnie jeżeli pracuje się w branży np. elektronicznej lub odzieżowej. To także zawód dla ludzi niezwykle cierpliwych: klienci potrafią być nie tylko wymagający, ale także irytujący i roszczeniowi. Niektórzy wyładowują na sprzedawcach swoje negatywne emocje, wiedząc, że nie mogą oni im odpowiedzieć w podobnym stylu. Na takie sytuacje kasjerzy sprzedawcy muszą być przygotowani i muszą potrafić sobie z nimi radzić – po jakimś czasie na żadnym przedstawicielu tego zawodu nie będzie to już robić większego wrażenia.

Czy istnieją wymagania dotyczące zawodu?
Jeżeli chodzi o zawód kasjera sprzedawcy w zdecydowanej większości sklepów nie ma szczególnych wymagań dotyczących wykształcenia czy kwalifikacji. Oczywiście należy mieć odpowiednią wiedzę o asortymencie, ale o to najczęściej zadbają już kierownicy działów po zatrudnieniu pracownika organizując konkretne szkolenia. Przede wszystkim jednak, pracownik większości rzeczy uczy się odpowiadając na pytania klientów – na początku musi zwracać się o pomoc do kolegów i koleżanek z dłuższym stażem, później pewne rzeczy same wchodzą mu w nawyk. Poważniejszym szkoleniem jest niewątpliwie obsługa kas fiskalnych, ale w większości sklepów systemy są intuicyjne i dosyć proste w zrozumieniu, więc po pewnym czasie niepewności również i ta umiejętność wchodzi w krew. Wymagania są niewielkie – w tym tkwi popularność tego zawodu wśród studentów dorabiających sobie po zajęciach na uczelni.

Dodaj komentarz