Praca zdalna-jak wygląda w praktyce?

Praca zdalna-jak wygląda w praktyce?

Jeszcze kilkanaście lat temu praca w domu wydawała się czymś nieuchwytnym i niemożliwym do realizowania. Obecnie, w dobie pandemii w ten sposób zaczynają pracować coraz to nowe grupy zawodowe. Również polscy uczniowie i studenci mają okazję sprawdzić w praktyce jak działa nauczanie na odległość. Osobom, które nigdy w domu nie pracowały trudno jest w ogóle wyobrazić sobie taki tryb pracy.

Jakie zalety posiada praca zdalna?

Praca zdalna polega na wypełnianiu obowiązków zawodowych bez konieczności pojawiania się w biurze czy w centrali firmy. Obecnie współpraca zdalna możliwa jest nawet pomiędzy podmiotami, które w ogóle nie mają stacjonarnych biur. W ten sposób na przykład osoba tworząca strony internetowe może przygotowywać witrynę dla architekta wnętrz, który również pracuje z domu. Niewątpliwą zaletą takiej pracy jest brak konieczności przemieszczania się codzienne do biura. Można więc dłużej pospać, nie trzeba się szykować, tracić czasu i pieniędzy na dojazd. Kolejną ważną zaletą jest duża elastyczność czasowa. Praca zdalna nie musi odbywać się w ściśle określonych godzinach a więc np. między 8 a 16. Są osoby, które lubią pracować wcześnie rano i później mieć wolne a są i takie, które pracują głównie wieczorami i w nocy. Praca zdalna jest bardzo wygodna dla wszystkich tych osób, które z pewnych powodów wolą pozostawać w domu. Dotyczy to przede wszystkim rodziców, którzy potrzebują się opiekować małymi dziećmi albo transportować je do placówek edukacyjnych. Praca zdalna będzie szczególnie na rękę osobom niepełnosprawnym oraz mieszkańcom małych wsi, bo takie osoby mają bardzo ograniczone możliwości podjęcia zatrudnienia.

Czy praca zdalna jest idealna?

Okazuje się, że praca zdalna poza zaletami ma także liczne wady i nie jest ona odpowiednia dla każdego. Praca w domu zawsze wiąże się z większą lub mniejszą samotnością, poczuciem wyalienowania. Gdy pracujemy w pojedynkę nie mamy się kogo poradzić, brakuje partnera do dyskusji, nie występuje wtedy też praca zespołowa. Warto podkreślić, że pracy domowej towarzyszy także ogromna rutyna. Gdy przez dłuższy czas pracujemy w takim trybie okazuje się, że nie służy nam ciągłe przebywanie w domu, który jest miejscem do zbyt wielu aktywności naraz. Bardzo szybko można się przekonać, że człowiek potrzebuje zmieniać miejsce pobytu i żyć w pewnym rytmie. samotność w pracy na dłuższą metę może być przytłaczająca. Wiele osób z czasem traci także zapał, obniża się wydajność i na koniec marzą oni jednak o tym, żeby wrócić do tradycyjnej pracy.

Dodaj komentarz