Usługi faktoringowe stają się coraz popularniejsze wśród polskich przedsiębiorców. Jest to dobry sposób na utrzymanie płynności w firmie. To z kolei jest kluczową kwestią dla prawidłowego funkcjonowania biznesu. Jeśli więc zastanawiasz się, jak rozwiązać problem długich terminów płatności, to usługa faktoringu jest dobrą propozycją. Zobacz, czym jest polecany faktoring bez regresu i kiedy warto się na niego zdecydować?
Faktoring bez regresu – czym się charakteryzuje?
Faktoring bez regresu, czyli pełny, jest wyjątkowo korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy. Wyróżnia się tym, że faktor bierze na siebie całe ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahentów. Innymi słowy, w momencie odsprzedania nieopłaconych faktur, zdejmujemy z siebie odpowiedzialność za ewentualną niewypłacalność kontrahenta. Faktor przejmuje także na siebie windykacje w razie braku uregulowania płatności przez przejętego klienta.
Z tego rozwiązania najczęściej korzystają średnie oraz duże firmy korporacyjne, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skorzystać z tej usługi, będąc mniejszym przedsiębiorcą. Warto jednak pamiętać, że faktoring bez regresu jest droższą opcją. Wynika to z charakterystyki usługi, gdyż firma faktoringowa przejmuje na siebie ryzyko, że kontrahent okaże się niewypłacalny. Natomiast my nie ponosimy w takim przypadku żadnych strat.
Polecany faktoring bez regresu – kiedy warto z niego skorzystać?
Faktoring bez regresu, czyli pełny, jest możliwy dzięki ubezpieczeniu należności przez faktora. Możliwe jest także wykorzystanie polisy ubezpieczenia należności zawartej przez przedsiębiorcę z ubezpieczycielem. Bez różnicy, na którą z opcji się zdecydujemy, podpisując umowę z firmą faktoringową, pozbywamy się ryzyka braku zapłaty przez klientów, którzy zakupili od nas jakieś towary, lub usługi.
Ta forma finansowania, czyli polecany faktoring bez regresu, skierowana jest do przedsiębiorców, którzy chcą się prężnie rozwijać. Jeśli zależy Ci na podejmowaniu wielu nowych kontaktów z kontrahentami, gdzie występuje możliwość długiego oczekiwania na płatności, to warto rozważyć opcję faktoringu pełnego. Faktoring pełny to także dobre rozwiązanie dla firm, które już mają polisę ubezpieczenia należności handlowych. W takim przypadku oprócz umowy usług faktoringowych podpisywane jest również porozumienie z ubezpieczycielem. Upoważnia ono faktora do obowiązków związanych z monitorowaniem płatności, a także zgłaszaniem przeterminowanych należności w terminach wyznaczonych przez ubezpieczyciela.