Obsługa prawna firm – co się na nią składa?

Obsługa prawna firm – co się na nią składa?

Większość osób prędzej czy później w swoim życiu będzie musiała skorzystać z pomocy prawnika (adwokata, radcy prawnego, notariusza). Choćby w sprawach spadkowych, rodzinnych czy związanych z zakupem lub sprzedażą nieruchomości. Pomoc ta będzie jednak zazwyczaj miała charakter doraźny, a nie stały. Inaczej jest w przypadku firm.

Różnego rodzaju przedsiębiorstwa znacznie częściej natrafiają na sytuacje, w których zalecane bądź wręcz niezbędne będzie skorzystanie z pomocy osoby mającej zarówno teoretyczne, jak i praktyczne doświadczenie w zakresie obsługi prawnej przedsiębiorstw. Tylko co właściwie składa się na taką obsługę?

Co wchodzi w skład obsługi prawnej firm?

Obsługa prawna firm to pojęcie, pod którym może kryć się bardzo wiele różnych czynności. Wśród tych spotykanych najczęściej można wymienić przygotowywanie i analizę dokumentów, weryfikowanie rzetelności kontrahentów oraz udzielanie porad i tworzenie strategii odnośnie do dalszych kroków.

Prawnicy zajmują się ponadto dopełnieniem wszelkich ustalonych przez prawo formalności związanych z funkcjonowaniem firmy, takich jak jej prawidłowa rejestracja. Podejmują się też obsługi należności, co w praktyce oznacza między innymi wysyłanie odpowiednich pism kontrahentom, którzy nie wywiązali się ze swoich zobowiązań wobec firmy.

Dzięki wsparciu kancelarii znacznie rośnie prawdopodobieństwo, że zobowiązanie zostanie uregulowane. Kontrahenci bowiem często znacznie poważniej traktują dokumenty pochodzące od prawników niż przypomnienia ze strony samego wierzyciela.

Kancelarie, takie jak https://capitallegal.pl/obsluga-prawna-firm/, rozliczają się z firmami na różne sposoby. Poza pomocą prawną w określonej sprawie, firma w wielu przypadkach może zdecydować się także na obsługę prawną na zasadzie stałego abonamentu, obejmującego pewien ściśle określony zakres działań.

Kiedy warto zainteresować się obsługą prawną firm?

Obsługa prawna firmy może rozpocząć się na różnych etapach. Niektórzy przedsiębiorcy sięgają po profesjonalną pomoc prawną dopiero w sytuacji, kiedy sprawy przybrały już zły obrót i ewidentnie nie obejdzie się bez wsparcia specjalisty. Jeśli mówimy o dobrym adwokacie, prawdopodobnie będzie on w stanie pomóc, natomiast warto pamiętać, że wsparcie można otrzymać znacznie wcześniej.

Zaangażowanie kancelarii do udziału w negocjacjach z potencjalnym kontrahentem i do załatwiania wszelkich formalności związanych z nawiązaniem współpracy (m.in. do stworzenia umowy) pozwala uniknąć wielu niepotrzebnych problemów w przyszłości.

Źle przygotowana umowa, czy też jej brak, potrafi mieć bardzo poważne konsekwencje. Niektórzy przykładowo zawierają porozumienia ustnie, co jest być może bardziej wygodne, ale rodzi konflikty, jeśli jedna strona zapamięta jakąś kwestię inaczej niż druga.

Dodaj komentarz