Zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw – które warto znać?

W trakcie funkcjonowania każdej firmy może się zdarzyć taki moment (a nawet kilka), kiedy zgromadzone fundusze nie wystarczą. Czy to nie wystarczą na pokrycie bieżących wydatków, czy planowanych inwestycji. Przyczyn jest wiele – ambitna natura inwestycji (wiążąca się z dużymi wydatkami), trudna sytuacja na rynku, pojawienie się nowego konkurenta.

W tym artykule zaprezentujemy najbardziej istotne i warte rozważenia zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw, z których można skorzystać w takiej sytuacji. Poza tymi wymienionymi są też oczywiście inne opcje, ale niekoniecznie okażą się one równie korzystne.

Unijne pożyczki dla firm

Jeśli ktoś jest początkującym przedsiębiorcą, może nawet nie zdawać sobie sprawy, że z funduszy Unii Europejskiej udzielane są pożyczki dla firm. Co więcej, są to pożyczki bardzo atrakcyjne. Dostępne są takie produkty finansowe, jak pożyczka płynnościowa, obrotowa czy inwestycyjna.

Różnią się one nieco wymaganiami, zasadami, maksymalną kwotą, celem czy okresem spłaty, natomiast mają jeden punkt wspólny: niskie oprocentowanie. Można więc powiedzieć, że są to pożyczki tanie, a przy tym w pełni bezpieczne.

Za pomocą pożyczki płynnościowej lub obrotowej można odzyskać płynność finansową firmy i pokryć jej bieżące wydatki. Z kolei pożyczka inwestycyjna pozwoli sfinansować taie wydatki, jak chociażby zakup nowych pojazdów firmowych czy budowa kolejnego magazynu bądź hali produkcyjnej.

Kredyty w bankach komercyjnych

W niektórych przypadkach (branżach, okresach czasowych, regionach) uzyskanie pożyczki unijnej może być utrudnione. Nie należy w takiej sytuacji się poddawać, ponieważ istnieje jeszcze jedna warta uwagi kategoria produktów finansowych dla firm.

Banki komercyjne udzielają przedsiębiorstwom kredytów różnego typu. Wśród tych wykorzystywanych najczęściej można wymienić kredyty obrotowe oraz inwestycyjne – działają one na bardzo podobnych zasadach, co analogiczne pożyczki unijne.

Biorąc pod uwagę, jak wiele banków posiada kredyty dla firm w swojej ofercie, każda firma powinna móc znaleźć zobowiązanie odpowiednie dla jej potrzeb i wymagań. Odszukanie odpowiedniej oferty to jednak tylko pierwszy krok.

Niezależnie od tego, czy ostatecznie zdecydujemy się na pożyczkę unijną, czy kredyt w banku komercyjnym, warto nie zaciągać zobowiązania samodzielnie, a zamiast tego zwrócić się po pomoc do ekspertów kredytowych, takich jak https://crbip.pl/. Jeśli ktoś nie zajmuje się na co dzień produktami finansowymi dla firm, jest duże prawdopodobieństwo, że coś przeoczy i w związku z tym wybierze mało korzystną ofertę. Dzięki wsparciu eksperta, można mieć pewność, że zaciągnie się zobowiązanie na najlepszych możliwych warunkach.

Dodaj komentarz