Jedną z najważniejszych umiejętności, jakie powinien posiadać skuteczny przedsiębiorca jest zarządzanie sobą w czasie. Prowadzenie firmy oznacza działanie na kilku frontach jednocześnie. Dobry przedsiębiorca musi więc umieć określać priorytety i wykonywać ważne zadania w odpowiednim czasie.
Dlaczego przedsiębiorcy pracują tak dużo?
Gdy przyjrzymy się przedsiębiorcom, znanym nam z otoczenia, szybko zauważymy, że wielu z nich pracuje bardzo dużo. Typowy dzień pracy liczy sobie zwykle kilkanaście godzin. Oprócz tego często pracują także w weekendy i bardzo rzadko wyjeżdżają na wakacje. Nie oznacza to jednak, że tak być musi przy prowadzeniu każdej firmy. Przedsiębiorca, który nieustannie pracuje po kilkanaście godzin dziennie, ewidentnie ma problem z zarządzaniem czasem. Stoją za tym często mylne przekonania, na przykład takie, że ktoś uważa, że nikt poza nim nie wykona czegoś dobrze. Poza tym prowadzenie firmy ma to do siebie, że w firmie zawsze jest coś do zrobienia. Chodzi więc o to, aby umiejętnie określać priorytety i wykonywać przede wszystkim te zadania, które popychają firmę do przodu i pozwalają osiągać wyznaczone cele.
Co niepotrzebnie zabiera czas przedsiębiorcy?
Przedsiębiorca, który nie potrafi dobrze zarządzać czasem, traci mnóstwo tego czasu na niepotrzebnych aktywnościach. Bardzo często dzieje się tak, gdy nie jest on wystarczająco asertywny. Dotyczy to na przykład licznych telefonów od akwizytorów i przedstawicieli handlowych, którzy poszukują potencjalnych klientów. Rozsądnie myślący przedsiębiorca dobrze wie, że jeśli nie chce skorzystać z danej usługi, to po prostu jak najszybciej ucina rozmowę i nie traci na nią czasu. Podobnie jest ze spotkaniami osobistymi z kontrahentami. Zanim umówimy się na takie spotkanie, należy zastanowić się, czy jest ono absolutnie niezbędne, czy tej sprawy nie można załatwić przez telefon lub mailowo. Warto zdać sobie sprawę, że spotkanie osobiste pochłaniają mnóstwo czasu i wybijają z rytmu pracy.
Dobry przedsiębiorca zawsze działa według planów
Skuteczny przedsiębiorca na każdy dzień pracy opracowuje sobie listy zadań. Najważniejsze jest wyznaczenie priorytetów i te zadania wykonuje się w pierwszej kolejności. Ponadto ważne jest aby zadania wykonywać blokowo czyli podobne aktywności łączyć ze sobą. Równie istotne jest to, by umieć odróżniać zadania ważne od pilnych.
Delegowanie zadań
Aby oszczędzać firmowy czas, trzeba nauczyć się delegowania zadań. Przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników ma ułatwione zadanie, bo może delegować wszystkie te czynności, przy których jego obecność nie jest niezbędna. Delegowanie zadań można też wykonywać przy pomocy firm zewnętrznych. Bardzo dobrze sprawdzają się tutaj: biura księgowe, firmy pozycjonerskie czy wirtualne asystentki.