Czym powinna charakteryzować się odzież robocza?

Czym powinna charakteryzować się odzież robocza?

Zakup odpowiedniej odzieży roboczej jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Taki obowiązek powstaje w przypadku, gdy rzeczona odzież jest niezbędna do bezpiecznej i higienicznej pracy bądź gdy własna odzież pracownika mogłaby ulec uszkodzeniu w toku wykonywania obowiązków służbowych.

Jeśli jednak ktoś nie miał wcześniej do czynienia z wybieraniem odzieży do pracy, może się czuć w tej kwestii zagubiony, biorąc pod uwagę, że do wyboru są setki modeli w różnorodnych cenach. Tak więc, czym powinna charakteryzować się odzież robocza? Na co zwracać uwagę podczas jej zamawiania? Odpowiadamy!

Odpowiednie materiały to podstawa

To, na jakie czynniki (i w jakim stopniu) będzie odporna odzież robocza zależy w dużym stopniu od materiałów wykorzystanych do jej produkcji. Robiąc zakupy, warto więc rzucić okiem na kartę produktu i sprawdzić, z czego został on wykonany. Oczywiście, musimy mieć na uwadze, że poszczególne elementy ubioru produkuje się z innych materiałów – przykładowo, skóra może sprawdzić się w przypadku rękawic, za to w przypadku kurtek ostrzegawczych często wykorzystuje się tkaninę powleczoną PU.

W rzeczonej karcie produktu można też często znaleźć wiele innych wartościowych informacji, na przykład na temat spełnianych przez niego europejskich norm. Dzięki temu będzie można skutecznie określić, czy dana odzież zapewni wystarczającą ochronę na danym stanowisku, czy też nie. Zależnie od branży i wykonywanych obowiązków, jest bardzo różnych zagrożeń, które mogą czyhać na pracownika: wychłodzenie, oparzenie, zacięcie, obtarcie, zmiażdżenie, upadek ciężkiego przedmiotu na głowę, skręcenie, złamanie i nie tylko.

Dobranie odpowiedniej odzieży ochronnej może sprawić, że w razie czego negatywne skutki wypadku zostaną znacząco załagodzone lub wręcz uda się wyjść z niego całkowicie bez szwanku. Warto więc poświęcić czas na to, aby zakupić takie ubrania, które posłużą pracownikom przez długi czas i będą skutecznie spełniać swoje zadanie.

Precyzja wykonania również jest ważna

Ubrania robocze mają to do siebie, że są noszone bardzo często (z reguły co najmniej 5 dni w tygodniu), często podczas bardzo wymagającej pracy. Precyzja wykonania jest więc kluczowa, ponieważ w przeciwnym wypadku ubrania mogą zacząć szybko się rozdzierać i tracić swoje właściwości ochronne.

Jeśli nie mamy jeszcze wiedzy i doświadczenia, które ułatwiałyby podjęcie decyzji w kwestii tego, które produkty zakupić, warto kierować się rekomendacjami innych osób. Często dowiemy się z nich właśnie, jak wytrzymała jest dana kurtka czy bluza. Takie rekomendacje często można znaleźć w sklepach internetowych, bezpośrednio w karcie danego produktu, a także na branżowych forach.

Dodaj komentarz