Zdolność kredytowa – co to jest i jak ją poprawić?

Zdolność kredytowa – co to jest i jak ją poprawić?

Każda osoba, która chce wziąć kredyt w banku, musi wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową. To właśnie na jej podstawie pracownicy instytucji finansowej odrzucają lub też przyjmują wnioski kredytowe swoich klientów. Jeśli do tej pory miałeś niewielką styczność z bankami, to z pewnością zadajesz sobie pytanie, czym jest zdolność kredytowa. Jeśli obawiasz się, że bank odrzuci Twój wniosek z powodu zbyt niskiej zdolności kredytowej, to zostań z nami. W tym artykule podpowiemy Ci jak zwiększyć swoje szanse na kredyt w banku i czym tak właściwie jest zdolność kredytowa.

Zdolność kredytowa – co to jest?

Zdolność kredytowa https://splatapozyczek.pl/zdolnosc-kredytowa/ to indywidualna możliwość każdego z nas do spłacenia danego kredytu w terminie wraz z jego odsetkami. Bank sprawdza ją po to, aby zminimalizować ryzyko udzielenia pieniędzy kredytobiorcy, który nie chce lub po prostu nie ma możliwości spłacać zaciągniętego kredytu. Zdolność kredytowa jest więc pewnego rodzaju wizytówką każdego z nas i pozwala pracownikowi banku ocenić, czy dany kredyt jest dla nas odpowiedni i co najważniejsze, czy będziemy w stanie go spłacić.

Podczas oceny zdolności kredytowej, bank bierze pod uwagę wiele różnych czynników. Warto jednak wiedzieć, że decyzję kredytową instytucji finansowej determinuje w dużej mierze wysokość Twoich zarobków, a także różnica między dochodami a zobowiązaniami, które aktualnie spłacasz. Nie jest to jednak jedyna rzecz, nad którą musisz popracować.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Jeśli planujesz ubiegać się o kredyt w banku, to powinieneś wcześniej zadbać o swoją zdolność kredytową. Jak to zrobić w praktyce? Oto kilka sposobów https://splatapozyczek.pl/zdolnosc-kredytowa/.

Po pierwsze powinieneś przeanalizować swoją sytuację finansową. Tak jak już wspomnieliśmy, duże znaczenie ma wysokość Twoich dochodów oraz suma zobowiązań, które aktualnie spłacasz. Jeśli masz duże wydatki np. związane właśnie ze spłatą kilku zobowiązań, to postaraj się je zminimalizować. Zanim złożysz wniosek o kolejny kredyt, spłać poprzedni. To poprawi Twoją zdolność kredytową i odciąży domowy budżet.

Po drugie zadbaj o stałe źródło dochodów. Nie bez znaczenia jest też rodzaj umowy, na jaką pracujesz. Banki najprzychylniej patrzą na klientów z umową o pracę na czas nieokreślony. Osoby, które zmieniają prace co kilka miesięcy, mają mniejsze szanse na kredyt niż osoby, które są bardziej stałe, jeśli chodzi o zatrudnienie.

Po trzecie buduj swoją historię kredytową. Zacznij od zaciągania niewielkich kredytów lub zakupów na raty. Dzięki temu zbudujesz historię kredytową, która pozwoli Ci w przyszłości na zaciągnięcie większego kredytu.

Dodaj komentarz