Czym jest content marketing i jakie korzyści płyną z tej formy reklamy dla firmy.

Czym jest content marketing i jakie korzyści płyną z tej formy reklamy dla firmy.

Content marketing jest to forma reklamy, opierająca się na publikowaniu treści na portalach internetowych, w których poprzez pokazanie wartości produktu lub usług, ma skłonić odbiorcę, pokazując potencjalne korzyści, do zakupu.

Co trzeba wiedzieć o content marketingu?

Regularne prowadzenie profilu na kilku portalach społecznościowych jest swojego rodzaju kampanią reklamową, która wymaga dużego zaangażowania, planowania oraz celu, jakiemu ta forma ma służyć. Przypadkowość jest w tym przypadku nieuzasadniona, ponieważ odbiorca musi dokładnie wiedzieć, że usługa lub reklamowany produkt jest dla niego.

Co więc powinien zawierać content marketing?

  • Zdjęcia produktu lub kadry podczas wykonywanej usługi albo prezentujące efekt końcowy.
  • Informacje praktyczne i użyteczne, które skłonią do zostania i obserwowania profilu, co pewnego dnia powinno przekierować odbiorcę do podjęcia decyzji zakupowej. Przykładem może być salon fryzjerski informujący o prawidłowym odżywianiu włosów po zabiegach preparatami, które są dostępne w ofercie sprzedażowej, ale także i takimi, których salon nie sprzedaje, jednak wartością, jaką daje odbiorcom, jest w stanie zbudować zaufanie do własnej marki.
  • Firmę tworzą ludzie, dlatego content marketing to także pokazanie usługi od środka. Choć wielu osobom wydaje się zbędne, ważne jednak jest, aby przy tego typu reklamie, ukazywać ludzi, którzy stoją za samym produktem lub oferowaną usługą, gdyż to oni są odpowiedzialni za przekazanie wartości, jaką niesie firma swoim odbiorcom. Tutaj wykorzystuje się wszelkiego rodzaju przekonania, wyznawane wartości, ideę, która przyświeca prowadzonej działalności, czy też historię jak się to wszystko zaczęło.

Sposoby prowadzenia content marketingu.

Prowadzenie marketingu do łatwych nie należy, dlatego ważne jest, aby osoby prowadzące profile społecznościowe znały obecne trendy i zasady panujące na rynku. W tym celu można zatrudnić do działu marketingu specjalistów odpowiedzialnych za tworzenie wizerunku marki, ale także można zlecić firmom zewnętrznym prowadzenie takich stron, kont w mediach społecznościowych.

Pierwszy sposób jest o tyle wygodny, że można na bieżąco mieć dostęp do treści i materiałów, a pomysły można zmieniać, gdyż najlepiej zna się firmę, będąc jej częścią. Dzięki temu najlepiej jest opisywać coś, co samemu się tworzy i wie dokładnie jakie jest zastosowanie i wartości płynące z danej usługi. Przeszkodą niestety w tym przypadku jest brak umiejętności fotograficznych, słabej jakości sprzęt i brak umiejętności pisania ciekawych treści, ale także nieregularność z uwagi na inne obowiązki służbowe.

Drugim sposobem, będącym zleceniem firmie zewnętrznej, można zaoszczędzić sporo czasu, gdyż nie wymaga się od działu marketingowego obsługi mediów, które bywają absorbujące. Dodatkowo jakość zdjęć, filmów, umiejętności kadrowania, a także opisywania, zostaje zlecona specjalistom, mającym doświadczenie w planowaniu i publikowaniu tego typu treści. Pozwala to odciążyć zespół marketingowy, który może skupić się na innych obszarach swojej pracy, a nawet pozwala na rezygnację z w.w. działu, gdyż jego funkcje w 100% pełni firma zewnętrzna. Przeszkodą pojawiającą się w tym przypadku jest fakt, że w przypadku tworzenia innowacyjnych rozwiązań ujawnia się je osobom trzecim, a także osoby odpowiedzialne za publikacje nie są związane z marką, więc nie do końca muszą rozumieć ideę przyświecającą prowadzeniu danej firmy, co przekłada się później na publikowane treści.

Podsumowując, content marketing jest tańszą formą i bardziej skuteczną niż tradycyjne reklamy typu billboard lub reklamy w radiu, ponieważ skupia się on na budowaniu więzi z odbiorcą w czasie rzeczywistym, co może w większym stopniu skłonić odbiorcę do podjęcia decyzji zakupowej niż w przypadku tradycyjnych reklam w oparciu o podobne grupy docelowe.

Dodaj komentarz