Jakie powinny być idealne kaski ochronne? 

Wytrzymały, wygodny i praktyczny – taki właśnie powinien być idealny kask ochronny. Kaski ochronne są niezbędnym elementem wyposażenia pracowników zarówno budowlanych, jak i przemysłowych. Tak naprawdę są konieczne w każdym miejscu związanym z wysokim ryzykiem uszkodzenia. Czym kierować się przy wyborze kasku ochronnego? 

Kaski ochronne – wytrzymałe i wygodne

Kaski ochronne przede wszystkim powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Dzięki temu możemy mieć pewność, że będą wytrzymałe. Kask odporny na uszkodzenia bezpośrednio przekłada się na poziom bezpieczeństwa użytkownika. Tworzywo, z którego wyprodukowany jest kask ochronny, powinno absorbować energię uderzenia. Warto także pamiętać, że wszelkie żłobienia, profile i dodatkowe elementy nie są kwestią estetyczną, ale zapewniają stabilną konstrukcję. 

Żeby jednak kask ochronny w ogóle był używany, musi być wygodny. W przeciwnym wypadku może zostać rzucony w kąt, skąd nie będzie zapewniał odpowiedniego zabezpieczenia. Wygodny kask zapewnia komfort użytkowania, co z kolei przekłada się na jakość wykonywanych zadań. Najwyższej jakości kaski ochronne pozwalają na dopasowanie ustawień pod indywidualne potrzeby użytkownika.

Normy i certyfikaty

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego kasku ochronnego warto zorientować się, czy spełnia wszelkie niezbędne normy. Certyfikaty są potwierdzeniem bezpieczeństwa użytkowania danego sprzętu. Dzięki nim możemy mieć pewność, że kask jest wartościowym środkiem ochrony osobistej.

Kaski, mimo że na pierwszy rzut oka wszystkie wydają się bardzo podobne, to po porównaniu parametrów wychodzą na wierzch różnice. Dlatego nie warto kupować pierwszego lepszego kasku z brzegu. Niższa cena może przełożyć się na gorszą jakość. Należy pamiętać, że przy wyborze kasków ochronnych przede wszystkim trzeba kierować się względami bezpieczeństwa.  

Czy kolor kasku ochronnego ma znaczenie? 

Kask w pierwszej kolejności ma spełniać funkcję ochronną. Kolor znajduje się dopiero na drugim miejscu i z punktu znaczenia bezpieczeństwa jest nieistotny Jednak biorąc pod uwagę organizację placu budowy lub innego miejsca pracy pozwala na wprowadzenie porządku. Dzięki odpowiedniemu kolorowi kasku ochronnego możemy już z daleko zlokalizować konkretnego pracownika. Tym oto sposobem kolory kasków możemy przyporządkować odpowiednio: 

  • żółte – dla pracowników fizycznych, 
  • białe – znajdziemy na głowie kierownika budowy lub inżyniera,
  • czerwone – dla praktykantów oraz gości na budowie, 
  • pomarańczowe – ten kolor kasków zarezerwowany jest dla geodetów. 

Dodaj komentarz