Zmiany w czynszach za mieszkania komunalne

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa ma w najbliższych planach przygotowanie dość rewolucyjnej zmiany w kwestii wysokości cen za wynajem mieszkań komunalnych, która to ma być pośrednim efektem nowelizacji ustawy dotyczącej terminu wynajmu takich mieszkań. Resort budownictwa zauważa bowiem, że na rynku tym panuje dość duża niesprawiedliwość. Z jednej strony mnóstwo ludzi czeka na przyznanie mieszkania komunalnego przez bardzo złą sytuację finansową. Z drugiej jednak strony wiele lokali komunalnych zajmowanych jest przez osoby osiągające na tyle duże dochody, że z powodzeniem mogłyby poszukać dla siebie mieszkania do wynajęcia na wolnym rynku zwalniając jednocześnie innym lokal komunalny. Jakby tego było mało obecne przepisy sprawiają, że wiele lokali komunalnych jest zajmowanych przez osoby mające je niejako w spadku po bardzo wielu latach użytkowania. To miałoby się zmienić w niedalekiej przyszłości.

Skrócenie umów wynajmu

Podstawowym pomysłem rozwiązania tego problemu będzie nowelizacja przepisów w taki sposób, aby okres na jaki zawierane są umowy wynajmu mieszkań komunalnych były stosunkowo krótkie. Osoby mające trudną sytuację oczywiście nie muszą się obawiać, gdyż po wygaśnięciu umowa zostanie przedłużona. Moment przedłużenia będzie miał jednak służyć analizie ceny wynajmu i sytuacji finansowej osoby zamieszkującej lokal. Jeśli stopa życiowa w tym czasie się podniesie to i podnoszone mają być ceny wynajmu lokalu komunalnego. Ma to niejako zniechęcić lepiej sytuowane osoby do mieszkania w takim miejscu, aby zaczęły one po prostu szukać lokum na wolnym rynku. Nowelizacja ustawy nie miałaby objąć osób, które aktualnie wynajmują lokale komunalne, a tylko te osoby, które lokal dostaną już po wejściu w życie przepisów.

Dużo mieszkań brakuje

Oczywiście do nie rozwiąże wszystkich problemów mieszkań w Polsce. Według danych statystycznych brakuje nam ponad 400 tysięcy mieszkań, ale rząd określa tę liczbę na około miliona realnego zapotrzebowania. Tutaj z pomocą ma przyjść program Mieszkanie +, ale wciąż nie wiadomo ile lokali miałoby powstać w ramach tego programu.