Trzecia faza diety Dukana

Trzecia, przedostatnia faza diety Dukana została określona mianem fazy utrwalania wagi. W tym etapie nie ma jednoznacznie określonego czasu trwania i związany jest on przede wszystkim z ilością kilogramów, które chcemy zgubić. Faza utrwalania ma na celu nie tylko stabilizację wagi, ale również zapewnienie nam w pełni zrównoważanego sposobu odżywiania.

W zależności od tego, jak wiele zrzuciliśmy kilogramów, tak długo będzie trwała przedostatnia faza diety. Zgodnie z zaleceniami francuskiego lekarza powinno to być dziesięć dni na każdy utracony kilogram. Jeśli więc straciliśmy pięć kilogramów – faza utrwalania wagi powinna trwać przez pięćdziesiąt dni. Tej zasady nie należy lekceważyć, zwłaszcza jeśli nie chcemy borykać się z niepożądanym efektem jo – jo.

Jakie produkty wprowadzić w trzeciej fazie diety?

Urozmaicenie diety w przedostatniej fazie powinno następować stopniowo. Produkty, które będziemy wprowadzać muszą być pełnowartościowe, gdyż tylko w ten sposób dostarczymy do organizmu najważniejszych składników odżywczych. Postarajmy się zatem, by na przykład zwykły chleb biały został zastąpiony pieczywem pełnoziarnistym, który będzie znacznie zdrowszy. Tradycyjny biały chleb na ogół jest produktem wysoko przetworzonym, natomiast w chlebie pełnoziarnistym zostają zachowane ziarna oraz naturalne proporcje. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasza dieta będzie znacznie zdrowsza, chociażby dla układu pokarmowego. Ponadto warto dodać, że chleb wyprodukowany z pełnego ziarna daje znacznie większe uczucie sytości, co pomoże nam jeść nieco rzadziej.

Jeśli jesteśmy miłośnikami serów żółtych i pleśniowych, nauczmy się po nie sięgać rozważnie. Wprawdzie w naszej diecie na stałe mogą zagościć sery twarde, ale również na sery miękkie możemy sobie pozwolić od czasu do czasu. Najbardziej polecanym rodzajem sera, który można jeść w zasadzie do woli, jest tak zwany ser tomme de Savoie. Jest on produkowany zgodnie z tradycyjną recepturą na bazie odtłuszczonego mleka.

Palenie a dieta Dukana

Osoby, które palą i chcą przejść na dietę Dukana, w pierwszej kolejności powinny zastanowić się nad rzuceniem nałogu. Oczywiście wszyscy doskonale wiemy, że nie jest to łatwe, mimo wszystko, jeśli uda nam się osiągnąć podwójny sukces, będziemy mieć prawdziwy powód do dumy. W tym celu najlepiej jest odstawić papierosy na dziesięć dni i dopiero jedenastego rozpocząć kurację odchudzającą. W czasie nieodpartej pokusy zapalenia papierosa warto skorzystać z metody braku ograniczeń ilościowych, a więc jeść wszystko, na co ma się ochotę.

Problemy z tarczycą a odchudzanie

Jeszcze jedną istotną kwestią  związaną z dietą Dukana są problemy z tarczycą. Osoby, które borykają się z jakimkolwiek schorzeniem tarczycy wcześniej powinny zasięgnąć specjalistycznej konsultacji lekarskiej. Oczywiście nie oznacza to, że chorzy na tarczycę nie będą mogli schudnąć. Wręcz przeciwnie, takie osoby także mogą korzystać w diety opracowanej przez francuskiego lekarza, aczkolwiek zaleca im się zachowanie szczególnej ostrożności i pozostawania w stałym kontakcie z lekarzem.

Dodaj komentarz