Praktyczny przewodnik po Cinque Terre we Włoszech

Park Narodowy Cinque Terre i jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza Pięć Ziem. Jak sugerują wskazówki, jest to zbiorowa nazwa dla grupy pięciu wiosek położonych wzdłuż surowego, oszałamiającego włoskiego wybrzeża. Pięć wiosek, które tworzą ten region to Vernazza, Manarola, Corniglia, Monterosso al Mare i Riomaggiore.

Zwiedzanie wiosek Cinque Terre

Przez wieki ludzie starannie budowali tarasy na surowym, stromym krajobrazie aż do klifów, z których roztacza się widok na morze. Częścią jego uroku jest brak widocznego rozwoju korporacyjnego. Ścieżki, pociągi i łodzie łączą wioski, a samochody nie mogą do nich dotrzeć z zewnątrz. Obszar Cinque Terre jest bardzo popularną destynacją turystyczną.

Cinque Terre położone jest wzdłuż Wybrzeża Liguryjskiego, mniej więcej w połowie drogi między Genuą a Pizą, i składa się z 5 miasteczek lub “krain”: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Obszar ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i nie trudno zrozumieć dlaczego. Z kolorowymi domami stojącymi na skraju skał, jaskrawo zielonymi ogrodami i polami uprawnymi oraz czerwonymi i żółtymi łodziami dodającymi ostatecznego szlifu do i tak już doskonałej wody, Cinque Terre jest jednym z tych miejsc, które można opisać tylko za pomocą banałów…

Większość miasteczek jest zatłoczona w ciągu dnia, ale kiedy słońce zaczyna zachodzić, jednodniowi wycieczkowicze wracają do domów, a wszyscy inni siadają do pizzy i wina, można odnieść wrażenie, że ma się to miejsce tylko dla siebie.

Vernazza

Być może najbardziej urocze z pięciu miasteczek, Vernazza jest idealnym miejscem na spacer, kieliszek Spritza i odrobinę dolce far niente. Wychodząc z dworca kolejowego, główna droga zaprowadzi Cię prosto do maleńkiego portu. Nie jest to daleko, ale ze wszystkimi sklepami sprzedającymi jedzenie, pamiątki i gelato, może Wam zająć trochę czasu, zanim w końcu tam dotrzecie.

Corniglia

Aby dostać się do wioski w środku, będziesz musiał się trochę wysilić. Z dworca kolejowego do centrum miasteczka prowadzi dokładnie 365 schodów, ale widoki sprawiają, że warto pokonać każdy z nich. Corniglia jest bardzo zielona i o wiele spokojniejsza niż inne wioski – przypuszczam, że nie każdy ma odwagę wejść po tych wszystkich schodach – więc jeśli potrzebujecie chwili z dala od tłumów, dotrzyjcie tam pronto!

Riomaggiore

Centrum miasteczka, z jego restauracjami, sklepami z pamiątkami i stromymi, maleńkimi uliczkami jest bardzo urocze, ścieżka prowadząca do najwyższego punktu i w dół do wody niespodziewanie spokojna, a port – bardzo cichy.

Dodaj komentarz