Najpopularniejsze rodzaje kredytów dla firm – co trzeba wiedzieć?

Najpopularniejsze rodzaje kredytów dla firm – co trzeba wiedzieć?

Kredyty są popularnym źródłem finansowania dla firm, w tym takich, które niekoniecznie mają problemy finansowe, a po prostu nie chcą sięgać do swoich oszczędności, aby sfinansować jakieś ważne cele. Ich dużą zaletą jest możliwość optymalizacji podatkowej poprzez zaliczenie kosztów odsetkowych związanych z kredytem w koszty uzyskania dochodu i tym samym obniżenie podstawy opodatkowania.

Banki zdają sobie sprawę z tego, że różne firmy mogą mieć różne potrzeby w zakresie finansowania, dlatego wiele z nich oferuje co najmniej kilka typów kredytów firmowych, tak, aby każdy przedsiębiorca mógł znaleźć dobre rozwiązanie dla siebie. Poniżej omówimy najważniejsze z nich, które są najczęściej wybierane przez kredytobiorców. Zapraszamy!

Kredyt obrotowy

Kredyt obrotowy udzielany jest z reguły na okres jednego roku lub kilku lat. Środki przeznaczone z tego kredytu można wydać na cele związane z bieżącą działalnością firmy, czyli na przykład na wypłacenie wynagrodzeń, opłacenie składek i podatków, uregulowanie faktur i nie tylko. Jest to bardzo uniwersalny typ kredytu, stąd też cieszy się dużą popularnością wśród polskich przedsiębiorców.

Tego typu kredyty mogą być udzielane nawet na bardzo duże kwoty, ale wiele tutaj zależy od tego, jak bank oceni sytuację finansową firmy i jej zdolność kredytową. W zależności od warunków danej oferty, w ramach kredytu obrotowego można pożyczyć do kilku milionów złotych, natomiast w przypadku małych firm o niewielkich dochodach realna maksymalna kwota kredytu będzie niższa.

Kredyt inwestycyjny

Kredyt inwestycyjny jest zobowiązaniem długoterminowym. Można go rozłożyć na kilka lub nawet kilkanaście lat. Jest to kredyt celowy, co oznacza, że nie można wydać środków otrzymanych w jego ramach w dowolny sposób. Pozyskane środki muszą zostać przeznaczone na realizację inwestycji wskazanej w umowie kredytowej, czyli na przykład na zakup nowych maszyn, licencji czy patentów.

Ten typ kredytu może wymagać od kredytobiorcy jakiegoś zabezpieczenia, na przykład w formie hipoteki. Niekiedy wymagane jest też wniesienie wkładu własnego wynoszącego od kilkunastu do kilkudziesięciu procent wartości inwestycji, ale nie zawsze.

Kredyt konsolidacyjny

Z kolei konsolidacyjne kredyty Wrocław dla firm skierowane są do tych przedsiębiorstw, które spłacają jednocześnie wiele różnych zobowiązań finansowych i chciałyby je połączyć. Dzięki konsolidacji można zmniejszyć ilość posiadanych zobowiązań, a także obniżyć ich ratę. Jest to więc korzystne rozwiązanie, jeśli chcemy poprawić płynność finansową firmy.

Dodaj komentarz