Jak komponować posiłki na diecie wegańskiej?

Weganizm stał się modny. Niemalże wszyscy próbują wcielać go w życie, choć jednym wychodzi to lepiej, a innym nieco gorzej. Popularność tego modelu żywienia udowadniają chociażby przeróżne i wysoce kreatywne pomysły na wegańskie posiłki, które od paru miesięcy dosłownie zasypują portale społecznościowe, blogi, a także inne miejsca w Internecie. Dieta wegańska na pewno jest warta tego, by przynajmniej ją przetestować i przejść na nią chociażby na te dwa czy trzy tygodnie. W tym czasie należy jednak dbać z taką samą starannością zarówno o smak, jak i jakość przygotowywanych dań. Jeżeli weganizm ma być zdrowy, trzeba go właściwie zbilansować. A jak to się robi?

Jak tworzyć dobrze zbilansowane posiłki na diecie wegańskiej?
Dla wielu osób bilansowanie i urozmaicenie posiłków kojarzy się z czymś bardzo trudnym. Ktoś, kto nagle z dnia na dzień postanawia przejść na weganizm, bardzo często od razu rzuca się w sklepach na te wszystkie wymyślne produkty, które nie dość, że kosztują masę pieniędzy, to jeszcze do tego są na tyle mało uniwersalne, że trudno się ich używa, zwłaszcza jeśli nie ma się o nich pojęcia. A przecież weganizm to nie tylko nasiona chia, jagody goji czy spirulina bądź algi. Eksperymenty w kuchni są czymś dobrym i wskazanym, ale jeśli ktoś ewidentnie nie ma na nie ochoty, nie musi się do nich zmuszać. Swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe wystarczy nieraz odrobinę zmodyfikować, aby bez żadnego trudu zacząć stosować dietę wegańską. Jej podstawą jest przecież to, by nie jeść produktów odzwierzęcych. Cała reszta nie ma więc aż tak dużego znaczenia, choć mimo to warto dbać o ogólną wartość i jakość posiłków.

Weganizm zachęca do zabawy z gotowaniem
W momencie, gdy człowiek może jeść wszystko, na ogół opiera on swoją dietę na tych pokarmach, które bardzo dobrze zna i które uznaje za swoje ulubione. Nie chce mu się kombinować i wymyślać, skoro w ciągu piętnastu minut jest w stanie przygotować sobie schabowego i podać go z kupną surówką na bazie śmietany oraz ziemniaczkami polanymi rozpuszczonym masłem. Wegańskie posiłki wymagają natomiast głębszego zainteresowania się światem kuchni. Oczywiście na diecie wegańskiej można by było żywić się wyłącznie samym pieczywem posmarowanym roślinną margaryną i dżemem, ale nikt na takim jedzeniu nie wytrwa dłużej niż kilka dni, a najprawdopodobniej już po jednym dniu na sam widok dżemu będzie się mieć mdłości. Weganizm zachęca natomiast do zabawy kuchnią. Pozwala tworzyć zachwycające dania i to bez nawet minimalnego dodatku mięsa, jajek czy nabiału. Niektóre potrawy kuchni wegańskiej są naprawdę inspirujące. Jeżeli ktoś natomiast nie ma na nie żadnego pomysłu, zawsze może tworzyć je w oparciu o znalezione gdzieś przepisy. Istnieje nawet wiele specjalnych książek kulinarnych koncentrujących się właśnie na wegańskim jedzeniu. Warto je kupić i korzystać z nich na co dzień. Z czasem, gdy już człowiek nieco lepiej zapozna się z tym nowym trybem żywienia, sam nabierze ochoty na samodzielne eksperymentowanie w kuchni i wtedy sam już zacznie wymyślać różne potrawy dopasowane do swoich kubków smakowych.

Czy dieta wegańska jest czasochłonna?
Z jednej strony tak, ale z drugiej – nie zawsze tak musi być. Chcąc zawsze samodzielnie przygotowywać sobie wszystkie wegańskie posiłki, trzeba będzie pogodzić się z częstym staniem przy garnkach. Nie każdy jednak lubi gotować. Niektórzy wolą przeznaczyć ten czas na zajmowanie się dziećmi, ćwiczenia fizyczne czy rozwijanie innych osobistych pasji. Gotowanie można sobie jednak zdecydowanie uprościć poprzez korzystanie z tzw. półproduktów. W kuchni wegańskiej one też odgrywają ważną rolę. Większość wegan przepada chociażby za takim tofu, które obecnie w sklepach występuje w dwóch fantastycznych wersjach. Taki kawałek tofu można znaleźć w wersji klasycznej (naturalnej) albo wędzonej. Druga jest nawet lepsza, gdyż uwędzenie sera automatycznie nadaje mu bardziej wyrazistego posmaku. Często zresztą pomysły na wegańskie posiłki opierają się właśnie na wędzonym tofu. Każdy, kto jeszcze go nie próbował i do tej pory krytykował ten rodzaj sera, powinien koniecznie wykonać z niego jakieś danie. Tofu będzie smakować jeszcze lepiej, jeżeli wcześniej zamarynuje się je w sosie sojowym oraz ulubionych przyprawach, a później podsmaży na patelni z niewielkim dodatkiem oliwy z oliwek.

Weganizm na diecie pudełkowej
Dla osób, które ewidentnie jednak nie mają czasu nawet na to, by rano przygotować sobie zwykłe kanapki przed wyjściem do pracy, stworzono jeszcze jeden model żywienia, polegający na stosowaniu diety pudełkowej. Można z niego skorzystać, nawiązując współpracę z cateringiem dietetycznym. A bardzo fajne jest to, że ostatnio takie cateringi włączają do swoich ofert specjalne pakiety wegańskie. Są to właśnie diety kierowane do osób niespożywających produktów pochodzenia zwierzęcego. A trzeba przyznać, że firmy cateringowe mają liczne i zróżnicowane pomysły na wegańskie posiłki, które potrafią świetnie realizować, zawsze trafiając w upodobania swoich klientów.

Dodaj komentarz