Mając odrobinę umiejętności w obsłudze programu komputerowego do projektowania grafik oraz wiedząc gdzie można wydrukować różne rzeczy na trwałych tworzywach, możemy postarać o samodzielne zaprojektowanie znaków BHP. Wbrew pozorom nie jest to trudne i czasochłonne zajęcie. Wszystko, co będzie ci potrzebne to zapał, trochę czasu i pomysł na to, jak takie znaki tworzyć.
To co najpotrzebniejsze, to wiedza o występujących w danym miejscu zagrożeniach. Mogą one być oczywiste dla pracowników lub nie. Właśnie w tym celu stosowane są znaki BHP. Mają informować o występowaniu nawet tych najrzadziej występujących zagrożeniach, których wiele osób może nie być świadomymi.
Jakich kolorów używać, podczas projektowania znaków? Tutaj sprawa wygląda bardzo prosto. Wszystkie oznaczenia BHP występujące w powszechnym użytkowaniu korzystają z mocno ograniczonej palety kolorów. Wśród nich pojawiają się takie jak czerwony, zielony, pomarańczowy i żółty. Oznaczenia widoczne na znakach BHP są najczęściej koloru białego lub żółtego.
Wielkość znaków BHP. To kolejny czynnik, który musimy brać pod uwagę projektując własne znaki. Mamy dwie możliwości, aby dowiedzieć się jakiej prawidłowej wielkości powinny być te, tworzone przez nas. Pierwszy sposób, to zmierzenie znaków dostępnych w sprzedaży. W tym celu można odwiedzić jeden ze sklepów ze sprzętem BHP lub poszukać takich informacji online.
Drugi sposób określenia wielkości znaków to samodzielne ustalenie ich wymiarów. Tu warto sugerować się zasadą, że ma być przede wszystkim czytelnie. Im większy znak, tym bardziej czytelny. Oczywiście nie wolno przesadzić – każdy znak BHP powinien dać się objąć wzrokiem przy jednym spojrzeniu. Tak, by nie trzeba było się zastanawiać, co dokładnie zostało na nim przedstawione.
Na koniec ostatnia ważna uwaga – znaki BHP powinny być przez cały czas oświetlone. Jeśli nie jest możliwe zapewnienie naturalnego oświetlenia – np. w pomieszczeniach bez okien, należy zadbać o stałe oświetlenie sztuczne, np. podświetlenie diodami LED.