Jak poprawić zdolność kredytową?

Jak poprawić zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa jest rozumiana jako zdolność klienta do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z jego odsetkami w określonym w umowie terminie. Jest to jeden z najważniejszych parametrów w czasie rozpatrywania wniosku kredytowego i to o niego zależy czy bank udzieli danej osobie kredytu, czy też nie. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pieniędzy, to możesz popracować nad swoją zdolnością kredytową i ją zwiększyć. Zdolność kredytowa co musisz wiedzieć o jej podnoszeniu? Podpowiadamy!

Sposoby na poprawienie zdolności kredytowej

Pracę nad swoją zdolnością kredytową możesz zacząć od przeanalizowania swojej sytuacji zawodowej. Jeśli chcesz pożyczyć pieniądze w banku, to musisz zarabiać, aby móc je później oddać. Nie wystarczy jednak po prostu pracować. Liczą się również dochody, jakie osiągamy z tego tytułu oraz rodzaj umowy, na jaką jesteśmy zatrudnieni. Umowa o pracę to rzecz, która zdecydowanie najlepiej wpływa na twoją zdolność kredytową. Najlepiej będzie też, jeśli jest ona na okres nieokreślony, a w danym miejscu pracujesz już od dłuższego czasu. Zadbaj również o to, aby Twoje wynagrodzenie stawiało Cię w wiarygodnym dla banku świetle. Oczywiście im będzie większe, tym lepiej, ale czasem wystarczy poprosić pracodawcę o drobną pożyczkę np. za osiągnięcia, sumienność itp. żeby nieco poprawić swoją zdolność kredytową.

Wydatki

Dla banku bardzo ważne są także Twoje wydatki. Oczywiście najlepiej by było, gdyby było ich jak najmniej w porównaniu do sumy otrzymywanych dochodów. W prawdziwym życiu jednak rzadko to się zdarza i dokładnie musimy podliczyć swoje koszty utrzymania i sumę, która zostaje nam po opłaceniu wszystkich niezbędnych wydatków. Warto też przyjrzeć się swoim zobowiązaniom i spłacić drobne pożyczki, raty i kredyty. Zbyt duża liczba zobowiązań finansowych nie wpływa dobrze na zdolność kredytową, a wręcz ją obniża. Właśnie dlatego przed złożeniem wniosku o kolejny kredyt najlepiej będzie, jeśli spłacisz stare zobowiązania, które już nie będą dla Ciebie obciążeniem finansowym.

Historia w BIK

W Biurze Informacji Kredytowej są zgromadzone informacje na temat wszystkich Twoich zobowiązań finansowych. Można się dowiedzieć tam czy spłacałeś swoje kredyty w terminie, czy nie masz długów i czy jesteś rzetelnym i sumiennym kredytobiorcą. Warto zadbać o swoją pozytywną ocenę w BIK i sprawdzić jakie wpisy się tam znajdują. Jeśli jeszcze nie ma tam żadnych informacji na Twój temat, to również powinieneś o to zadbać, biorąc np. mały kredyt lub robiąc zakupy na raty. Bank musi zobaczyć, jak radzisz sobie ze spłatą zobowiązań finansowych. Brak pozytywnej historii kredytowej sprawia, że Twoja zdolność kredytowa jest bardzo mała.

Zdolność kredytowa co musisz wiedzieć? Przede wszystkim daj się poznać jako rzetelny klient. Spłacaj na czas swoje kredyty i pożyczki, a także zadbaj o swoją sytuację zawodową i wysokie dochody.

Dodaj komentarz