Skąd uzyskać pieniądze na wakacje?

Trwająca od ponad roku pandemia sprawiła, że wiele osób ma problemy finansowe. Osoby, które chcą gdzieś wyjechać na wakacje, mogą zapewnić sobie wypoczynek, wspierając swój domowy budżet.

Bon turystyczny

Bon turystyczny został przyznany w 2020 roku. Osoby, które nie wykorzystały go w zeszłym roku, mogą zrobić to obecnie. Wartość bonu turystycznego wynosi 500 zł. Przysługuje on rodzinom z dziećmi (dzieckiem) do 18. roku życia. W przypadku, gdy dziecko jest niepełnosprawne, rodzinie przysługuje bon w wysokości 1000 zł. Bon można wykorzystać do opłacenie:

  • hoteli dla dziecka;
  • jednodniowej wycieczki i innych atrakcji turystycznych. Jest jednak warunek: pakietem musi zostać minimum dwie usługi, na przykład nocleg i bilet wstępu do parki rozrywki.

Bon turystyczny może zostać wykorzystany tylko w kraju, w miejscach, które zostały wskazane przez Polską Organizację Turystyczną. Osoby, które uprawnione są do otrzymania bonu turystycznego aktywują go wchodząc na Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Bonu nie można zamienić na gotówkę. Jego ważność upływa 31 marca 2022 roku.

Świadczenia z funduszu socjalnego

Zakłady pracy, które zatrudniają co najmniej 50 pracowników (w przypadku jednostek samorządowych i tak zwanej budżetówki, liczba pracowników nie ma znaczenia), muszą utworzyć fundusz socjalny. Pracownicy mogą z tego funduszy uzyskać dopłatę do wypoczynku. Warunki dofinansowania do tak zwanych wczasów pod gruszą jest określony w regulaminie funduszu. Najczęściej, aby takie dofinansowanie otrzymać koniecznie trzeba wykorzystać przynajmniej 14 dni urlopu. Warto wiedzieć, że prawo do dopłat przysługuje także emerytom, którzy wcześniej pracowali w zakładzie, w którym obowiązuje fundusz.

Świadczenie urlopowe

Firmy, które zatrudniają mniej niż 50 osób, nie muszą, ale mogą wypłacać pracownikom tak zwane świadczenie urlopowe. Warunkiem do jego uzyskanie jest wzięcie urlopu trwającego przynajmniej dwa tygodnie. Wysokość świadczenia nie jest określone. Obowiązujące przepisy określają jedynie jego górny limit. W bieżącym roku dla osób, które są zatrudnione na pełen etat w normalnych warunkach limit ten wynosić 1550, 26 zł. Osoby, które pracują na pełen etat w szczególnych warunkach mogą otrzymać świadczenie urlopowe w maksymalnej wysokości 2067,01 zł.

W wielu gminach osoby w trudnej sytuacji materialnej mogą liczyć na dofinansowanie do kolonii dla dzieci. Aby takie dofinansowanie otrzymać należy w ośrodku pomocy społecznej złożyć wniosek o przyznanie zasiłku celowego.

Dodaj komentarz