Ochronna odzież robocza – nie warto z niej rezygnować

Ochronna odzież robocza – nie warto z niej rezygnować

Coraz częściej przychodząc do nowej pracy do warsztatu samochodowego czy fabryki tworzyw sztucznych lub też do fabryki samochodów, pracodawca informuje nas o tym, iż na terenie zakładu można być tylko i wyłącznie ubranym w specjalne ubranie robocze. Równie często spotyka się to z krytyką z naszej strony – bo czemu mamy nosić ubrania które nie należą do najwygodniejszych, do tego bardzo często są już znoszone przez osobę wcześniej zatrudnioną na tym stanowisku.

Następnym bardzo często występującym argumentem przeciwko temu, że pracodawca mówi, iż jest nam niezbędna odzież robocza jest chęć wyróżnienia się – większość z nas ma ochoty nosić tego samego co wszyscy, robocze ubranie jest nudne, my zaś najczęściej chcielibyśmy się wyróżnić z tłumu.

Co w takiej sytuacji powinniśmy uczynić ? Wkładać jednak to ubranie robocze ? Czy może zrezygnować z odzieży pracowniczej i próbować prześlizgnąć się jakoś w naszych luźnych i dopasowanych ciuchach ?

To o czym należy zawsze pamiętać, to wymóg urzędowy posiadania stosownego ubrania roboczego przez pracowników. Mimo, że ewentualne konsekwencje w przypadku kontroli nie spadną bezpośrednio na nas, lecz na zakład to i tak w końcu odbije się to na nas. Jeżeli przez nasze widzimisię zakład otrzyma potężną karę finansową możemy zostać pozbawieni dodatków do pensji lub po prostu wylecieć z pracy.

Następnym i chyba najważniejszym argumentem jest bezpieczeństwo w pracy. Otóż najczęściej ubranie robocze wyposażone jest w specjalną technologię która chroni nasze ciało przed negatywnym działaniem różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Dzisiaj z pewnością nikogo nie dziwią profesjonalne rękawice dzięki, którym możemy bez konsekwencji trzymać rozgrzane do czerwoności szkło, czy też spodnie po których przejeżdżając piłą łańcuchową blokujemy łańcuch dzięki czemu nie wyrządzimy sobie się krzywdy.

Stąd więc chociaż nasze zdanie jest różne od urzędowego punktu widzenia, powinniśmy się jednak wyposażać w najwyższej jakości ubranie ochronne. Może wszak ono ocalić nasze życie. Z całą pewnością niejednokrotnie pozwoli to uchronić nas również przed obrażeniami.

Dodaj komentarz