Jakie są plusy i minusy posiadania własnej firmy?

Jakie są plusy i minusy posiadania własnej firmy?

Posiadanie własnej firmy to marzenie naprawdę wielu osób. Nie ma się temu co dziwić, bo dobrze prosperująca firma wiąże się z całkiem dużymi zyskami oraz z satysfakcją. Trzeba jednak liczyć się z tym, że prowadzenie firmy łatwe nie jest. Należy pamiętać, że to ciężka praca, często pełna wyrzeczeń. Koniecznie więc należy zdawać sobie sprawę z tego, że posiadanie firmy posiada zarówno zalety, jak i wady.

Jakie korzyści wynikają z posiadania firmy?

Jak już zaznaczono na wstępie, posiadanie własnej firmy wiąże się zarówno z korzyściami, jak i niestety z obowiązkami, które mogą nie być przyjemne. Każdy jednak woli skupiać się najpierw na zaletach. Nie da się więc ukryć, że własna firma to szansa na dobre bądź nawet bardzo dobre zarobki. Jest to zresztą powód, dla którego większość osób decyduje się na założenie własnej działalności. Jak się jednak okazuje, nie jedyny. Wiele osób decyduje się na założenie własnej firmy wyłącznie z tego względu, iż praca na etacie nie daje im wystarczającej satysfakcji. Problemem może okazać się również mobbing w miejscu pracy. Wiele osób, które doświadczyły mobbingu, decyduje się na założenie firmy. Bycie swoim własnym szefem oznacza bowiem, że z mobbingiem najprawdopodobniej nie będziemy mieć zbyt wiele do czynienia. Ponadto, własna firma może oznaczać prestiż, zwłaszcza jeśli dobrze prosperuje. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że na dobrze prosperującą firmę należy sobie zapracować.

Jakie są minusy posiadania własnej firmy?

Niestety, posiadanie i prowadzenie własnej firmy związane jest również z minusami. Przede wszystkim, nie mamy gwarancji tego, że firma będzie generować zyski, na których nam zależy. Niestety, wiele firm bankrutuje, a niektóre ledwo wiążą koniec z końcem. Trzeba więc liczyć się z tym, że naszą firmę może spotkać taki los i niekoniecznie będzie to naszą winą. Jeżeli jednak dobrze zbadamy rynek i odpowiednio się przygotujemy, znacząco zmniejszamy ryzyko porażki. Nie da się go jednak całkowicie wyeliminować. Warto również mieć na uwadze to, że prowadzenie własnej firmy generuje sporo stresu. Musimy bowiem pamiętać o dopełnieniu wszelkich wymaganych prawem formalności, jak również o odpowiedniej reklamie. Bez reklamy, najprawdopodobniej nie uda nam się pozyskać klientów. Bez klientów firma nie będzie zaś generowała zysków i należy mieć to na uwadze. Posiadanie własnej firmy to również koszty, niestety niemałe. Żeby zarobić, trzeba najpierw zainwestować. Na szczęście, w wielu przypadkach z pomocą przychodzą nam bezzwrotne dotacje unijne.

Dodaj komentarz