Jak znaleźć dobrego pracownika?

Jak znaleźć dobrego pracownika?

Znalezienie dobrego pracownika jest obecnie bardzo trudnym zadaniem. Wbrew pozorom niewiele osób szuka pracy na stałe, a tym bardziej w działach takich jak IT, czy produkcja. Różne programy socjalne i staże organizowane przez urzędy pracy sprawiają, że trudniej jest nam znaleźć osoby, które będą chciały stworzyć z nami zgrany, biznesowy team. Jak więc znaleźć dobrego pracownika, który zostanie z nami na dłużej?

Szukaj pracowników w sieci

Wiele osób poszukuje pracy wykorzystując do tego media społecznościowe. Zaskakujące może być to, ile przedsiębiorców również przez media społecznościowe szuka pracowników. Idąc z duchem czasu warto zaglądać do Internetu, który jest nie tylko kopalnią wiedzy, ale jak się okazuje jest także źródłem informacji o potencjalnych pracownikach. Z profili np. na Linkedin możemy znaleźć informacje takie jak wcześniejsze miejsca pracy kandydata oraz posiadane przez niego umiejętności. Na tego typu stronach osoby poszukujące zatrudnienia chętnie dodają swoje CV, portfolio, czy certyfikaty. Szukają konkretnego zajęcia w swojej dziedzinie, więc jest znacznie mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie tam przypadkowa osoba, która szuka “jakiejkolwiek pracy”. Podczas szukania pracownika musisz pamiętać, że najważniejsze jest sprofilowanie go: jakie musi mieć umiejętności, by zdobyć dane stanowisko, jakie powinien mieć wykształcenie i umiejętności. Nie wolno nam liczyć na to, że osoba chętna do pracy nauczy się wszystkiego w trakcie dni próbnych. Będzie to dla nas ogromne utrudnienie, a przede wszystkim ryzyko, że przyjęta przez nas osoba nie radzi sobie ze swoimi obowiązkami. Dzięki sprofilowaniu kandydata możemy znaleźć pracownika idealnego, a strony takie jak Linkedin znacznie to ułatwiają. Osoby tam się rejestrujące szukają konkretnego zajęcia, a my dzięki wglądowi w ich profile możemy wybrać na rozmowę kwalifikacyjną tylko te osoby, które faktycznie posiadają stosowne umiejętności potrzebne w naszej firmie.

Wspomóż się rekruterem

Rekruter to taka osoba, która wsłuchując się w Twoje potrzeby znajdzie za Ciebie odpowiednią osobę do pracy, a nawet przeprowadzi rozmowę kwalifikacyjną. To świetne rozwiązanie dla osób, które mają bardzo rozbudowaną firmę i nie mają czasu na rozmowę z każdym kandydatem. Rekruter pomoże znaleźć odpowiedniego kandydata i umówi go również na dzień próbny. Pozwoli to stworzyć idealny grafik tak, by każda osoba miała swój czas na zaprezentowanie swoich umiejętności i odbycia dnia próbnego. Dzień próbny jest wbrew pozorom bardzo ważny, ponieważ pokazuje nam jak zachowuje się kandydat na stanowisko będąc pod presją czasu i czy radzi sobie z powierzonymi mu obowiązkami. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej można odnieść mylne pierwsze wrażenie, że dana osoba nie będzie odpowiednia na przygotowane przez nas stanowisko, a dopiero podczas pracy okazuje się być bardzo rzetelna oraz profesjonalna. Dobry rekruter potrafi znaleźć odpowiednie osoby, które będą dobrymi pracownikami i przejdą pomyślnie dzień próbny.

Dobry pracownik jest kluczem do prowadzenia biznesu, ponieważ to dzięki niemu możemy zyskać nowych klientów.

Dodaj komentarz