Audyt prawny nieruchomości – dlaczego warto go zlecić?

Zanim dokonasz zakupu nieruchomości, upewnij się, że będzie to w pełni bezpieczna transakcja. Na nowych nabywców może bowiem czekać duża ilość nieprzyjemnych niespodzianek, które mogą wyjść na światło dzienne dopiero po czasie. Audyt prawny nieruchomości pomoże Ci zweryfikować, czy dana nieruchomość jest opłacalną inwestycją.

Zakup mieszkania lub domu to poważne przedsięwzięcie, które wymaga wyjątkowo dużego nakładu środków. Przekazując kwoty sięgające kilkuset tysięcy czy nawet milionów złotych, chcemy mieć pewność, że transakcja jest w pełni bezpieczna. Niestety, na rynku nieruchomości znajduje się duża ilość mieszkań i domów, które mogą w przyszłości spowodować wiele problemów. Istnieje jednak sposób na to, by pozbyć się ryzyka związanego z zakupem nieruchomości. Jest nim audyt nieruchomości. To usługa świadczona przez specjalistów z dziedziny prawa, którzy weryfikują wszystkie istotne informacje na temat danego obiektu. Na czym to polega? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

Audyt nieruchomości – co to jest?

Ważną zasadą dotyczącą zakupu nieruchomości jest to, aby nie zawsze w pełni ufać informacjom uzyskanym od jej właściciela. Audyt nieruchomości to dokładna analiza stanu prawnego mieszkania, domu lub innej nieruchomości. W procesie tym otrzymujemy dużą ilość informacji na temat danego obiektu. 

Wśród danych wartych sprawdzenia znajdują się m.in. informacje znajdujące się w księdze wieczystej, wszelkie obciążenia hipoteczne, dokumenty potwierdzające tytuł prawny osoby zbywającej do nieruchomości, a także wypis i wyrys z ewidencji gruntów. Liczba aktów podlegających weryfikacji może być jednak znacznie dłuższa. Decydując się na audyt przeprowadzony przez profesjonalny zespół, dowiadujemy się, czy zakup danej nieruchomości wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem. Jeśli ryzyko istnieje, otrzymujemy również wiedzę odnośnie tego, jak możemy je zminimalizować.

Dlaczego warto wykonać audyt nieruchomości? 

Jakie są zalety audytu prawnego nieruchomości? To przede wszystkim większy spokój w związku z zakupem nieruchomości. Taka transakcja wiąże się bowiem z naprawdę dużą inwestycją. Kupując mieszkanie czy dom, chcemy oszczędzić sobie zbędnych kłopotów. Audyt nieruchomości bywa idealnym sposobem na podjęcie ostatecznej decyzji co do danej oferty. Oprócz tego informacje pozyskane w ramach audytu mogą być stać się doskonałym argumentem w procesie negocjacji, co z pewnością zasugeruje nam zespół przeprowadzający analizę nieruchomości. To dzięki audytowi zakup staje się bezpieczniejszy – usługa sprawia, że wszelkie wątpliwości dotyczące nieruchomości znikają.

Dodaj komentarz