Zarobki spawacza podwodnego – czy warto podjąć taką pracę?

Zarobki spawacza podwodnego – czy warto podjąć taką pracę?

Niektóre zawody wymagają znacznie większych umiejętności i narażają na ryzyko, ale w zamian oferują znacznie większą gratyfikację. Osoby, które posiadają kompetencje związane ze spawaniem, mogą wybrać ścieżkę rozwoju zawodowego, która pozwoli im pracować jako spawacz podwodny.

Czym zajmuje się spawacz podwodny?

Dna mórz i oceanów pokryte są kablami i rurami, które przesyłają różne surowce. Wiele firm, które zajmują się morskim wydobyciem, potrzebuje usług osób zajmujących się spawaniem. Położenie rurociągu na dnie morza do skomplikowane zadanie. Przygotowanie odpowiedniej instalacji nie może odbyć się na lądzie, dlatego potrzebne jest wsparcie spawaczy, którzy będą w stanie połączyć te elementy pod wodą. Spawacz podwodny może także wykonywać swoją pracę na farmach wiatrowych lub stacjach wydobywczych, utrzymując sprawność wszystkich konstrukcji oraz biorąc udział w rozbudowie infrastruktury.

Predyspozycje do pracy spawacza podwodnego

Nie każdy może zostać spawaczem podwodnym. Wymaga to zarówno wiedzy i kompetencji, jak i dobrego zdrowia. Każdy spawacz podwodny musi umieć pływać – jest to warunek konieczny. Znajomość zagadnień technicznych, umiejętność czytania rysunku technicznego oraz korzystania z różnych metod spawania także trzeba opanować do perfekcji. Kompetencje związane z obsługą urządzeń spawalniczych pod wodą można uzyskać, kończąc specjalistyczny kurs.

Kompetencje potrzebne do pracy jako spawacz podwodny:

  • Wiedza z zakresu elektryki i mechaniki
  • Umiejętność pływania
  • Czytanie rysunku technicznego
  • Wykorzystywanie różnych technik spawania
  • Sprawność fizyczna

Szczególnie predyspozycje fizyczne do takiej pracy są ograniczeniem dla wielu osób. Wykonywanie tego zawodu związane jest z długotrwałym przebywaniem pod wodą, co może okazać się obciążeniem dla całego działa. W wielu przypadkach potrzebna będzie też dobra znajomość języków obcych, szczególnie angielskiego. Spawacz podwodny będzie wykonywał swoją pracę w różnych regionach świata, w których obecnie prowadzone są prace wydobywcze. Daje to szerokie możliwości samorozwoju, poznawania nowych ludzi i poszerzania własnych horyzontów.

Ile można zarobić jako spawacz podwodny?

Na zarobki spawacza podwodnego wpływa wiele czynników. Jest to praca, która jest niebezpieczna i wymagająca, dlatego spawacz podwodny może dużo zarobić. Obecnie można liczyć na wypłatę, która przekracza dziesięć tysięcy złotych miesięcznie. Pracując dla zagranicznych przedsiębiorstw, można zarobić jeszcze więcej. Stawka za jedną godzinę wykwalifikowanego spawacza podwodnego może sięgać nawet kilkuset złotych. Takie zawody są popularne szczególnie w krajach skandynawskich oraz USA, gdzie znajduje się dużo platform wydobywających surowce z dna morza.

Dodaj komentarz