Rodzaje kredytów inwestycyjnych

Decydując się na wybór kredytu inwestycyjnego trzeba wiedzieć, że na tym nasza wiedza nie powinna się skończyć. Wyróżniamy kilka rodzajów kredytów inwestycyjnych, takich jak obrotowy, ratalny rewolwingowy oraz w rachunku bieżącym. Każdy z nich ma plusy minusy, dlatego warto im się bliżej przyjrzeć.

Pierwszy z nich, kredyt obrotowy, przeznaczony na ogół jest na dofinansowanie istniejącej już działalności na przykład na zakup potrzebnego sprzętu do naszej firmy. Co najważniejsze kredyty te są krótkoterminowe i okres spłaty nie przekracza jednego roku.

Kolejny z typów, czyli kredyt rewolwingowy charakteryzuje się sezonowością. Ma on wiele zalet, podstawową i pierwszą z nich jest odnawialność, dzięki temu możemy wielokrotnie wykorzystywać kwoty z udzielonej nam wcześniej pożyczki, kolejną cechą pozytywną jest stosunkowo niskie oprocentowanie, wpływ środków zmniejszających zadłużenie oraz dowolność w przedłużaniu kredytu bez konieczności dodatkowych opłat.

Kredyt w rachunku bieżącym jest specjalną ofertą dla firm, która pozwala na zadłużenie się do określonej kwoty, co więcej warunkiem do otrzymania go jest posiadanie rachunku bankowego przez dłuższy okres czasu oraz historię w danym banku. Parametry kredytu określa się biorąc po uwagę wysokość obrotów, wysokość zdolności kredytowej, potrzeb kredytowych oraz zabezpieczeń i poręczeń od pożyczonej sumy. Co ważne udzielany jest on na okres co najwyżej jednego roku.

Wybór kredytu jest rzeczą niezwykle ważną i na ogół dobrze przemyślaną, gdyż ciągnie za sobą duże zobowiązania finansowe. Banki obecnie oferują wiele rodzajów kredytów, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z ich ofertą, aby wybrać taki, który spełnia w większości nasze wymagania i nie sprawi nam kłopotu przy spłacie do tego posłużą internetowe rankingi.