Na czym polega księgowość online?

Przedsiębiorca ma prawo samodzielnie prowadzić księgowość swojej firmy i nie potrzebuje do tego kierunkowego wykształcenia czy państwowych certyfikatów. Musi jednak mieć sporą wiedzę, i do tego czas, by w terminie dokonać wszystkich rozliczeń. Dużym ułatwieniem może tutaj okazać się coraz popularniejsza księgowość internetowa.

Na czym polega księgowość online?

Sposób prowadzenia rozliczeń firmowych wygląda tak samo jak w księgowości tradycyjnej, po prostu używa się do tego innych narzędzi. W księgowości online praktycznie wszystko da się załatwić drogą elektroniczną, nie trzeba prowadzić papierowych ksiąg czy jeździć z dokumentami do biura albo urzędu. Aplikacje do prowadzenia księgowości bardzo usprawniają pracę i minimalizują ryzyko błędów, a najlepsze programy tego typu znaleźć można między innymi na https://e-rachunkowosc.pl/.

W aplikacji do księgowości można stworzyć dowolny dokument, jak faktura czy deklaracja podatkowa. Program ułatwia obliczanie składek i podatków, można w nim prowadzić księgę przychodów i rozchodów, niektóre aplikacje obejmują także zarządzanie magazynem, tworzenie baz danych oraz obsługę kadrowo-płacową. Wybierając aplikację należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę oraz liczbę funkcji dodatkowych, ale i bezpieczeństwo danych oraz dostępność aktualizacji.

Czy opłaca się korzystać z internetowej księgowości?

Zwykle taka forma jest tańsza od księgowości tradycyjnej, ale zależy to także od zakresu usług oraz funkcjonalności wykupionego programu. Opłaca się to głównie małym firmom i JDG, stosującym księgowość uproszczoną, a jeśli na bieżąco śledzi się przepisy, na przykład na https://e-rachunkowosc.pl/category/zus/, to bez problemu da się dzięki aplikacji prowadzić firmową księgowość samodzielnie.

Jest także możliwość zlecenia księgowości online biurom rachunkowym – rozliczenia prowadzi profesjonalny księgowy, ale przedsiębiorca ma stały dostęp do dokumentacji i może na bieżąco kontrolować finansową sytuację swojej firmy. Księgowość online oferują także niektóre banki.

Dodaj komentarz