Kredyt, a mieszkanie

Zdecydowana większość nieruchomości w Polsce kupowana jest z wykorzystaniem wysokich kredytów. Nie należy ukrywać, że przy typowych polskich zarobkach, otrzymanie kredytu jest jedynym sposobem na kupno nieruchomości. Każdego roku kilkanaście tysięcy mieszkań zmienia właścicieli dzięki kredytom, gorzej jednak jest w sytuacji, gdy banki ograniczają ich przyznawanie.

Wówczas zapaść pojawia się nie tylko na rynku kredytowym, lecz bardziej dotyka ona małe firmy zajmujące się nieruchomościami. Upadają małe firmy, które szczególnie trudnią się pośrednictwem w sprzedaży takich nieruchomości.
Zatem powiedzieć należy, że polityka banków bardzo mocno wpływa na całą sytuację gospodarczą w naszym kraju. Bezpośrednio lub pośrednio niszczy ona pozycję wielu firm, które nie miały większych problemów z normalnym prosperowaniem. Szacuje się, że na skutek decyzji banków, w ostatnich latach upaść mogło nawet kilkaset polskich, małych przedsiębiorstw, a liczby te zapewne będą się zwiększać. Banki jednak muszą działać rozsądnie, bo w tej działalności rozsądek jest kluczowy.