Poznaj bliżej miasto Żywiec

Poznaj bliżej miasto Żywiec

Żywiec to miasto liczące około 30 tysięcy mieszkańców, znajdujące się w południowej części Polski. Administracyjnie Żywiec należy do województwa śląskiego i stanowi siedzibę powiatu żywieckiego. Pierwsze wzmianki o Żywcu pochodzą z XIV wieku, a prawa miejskie uzyskał przed rokiem 1327. Aby dowiedzieć się o tym co aktualnie dzieje się w mieście warto śledzić pojawiające się wiadomości Żywiec na portalu zywieconline.pl. Co szczególnie warto zobaczyć w mieście jeśli planujemy go odwiedzić?

​Muzeum Browaru Żywiec

Żywiec bez wątpienia kojarzy się głównie ze sławnym browarem. Aby poznać historię produkcji piwa warto odwiedzić uruchomione tutaj w 2006 roku Muzeum Browaru Żywiec. Zostało ono uruchomione z okazji 150-lecia utworzenia browaru. Na powierzchni około 1 600 metrów kwadratowych można podziwiać wieloletnią historię browaru oraz produkcji piwa. Większość obszaru muzeum znajduje się w dawnych, wykutych w skale piwnicach, których przeznaczenie jest związane z samą produkcją piwa – tutaj odbywała się fermentacja oraz leżakowanie złocistego napoju. Można zapoznać się tutaj z całą historią warzenia piwa oraz metodami produkcji.

​Muzeum Miejskie w Żywcu

Zwiedzając Żywiec warto koniecznie zajrzeć do znajdującego się w pomieszczeniach Starego Zamku głównej siedziby Muzeum Miejskiego. Wśród dostępnych ekspozycji znajdujących się w muzeum warto wymienić między innymi takie wystawy jak ta związana z historią oraz tradycją miasta Żywiec, wystawę archeologiczną i sztukę sakralną od XIV do XIX wieku, a także kulturę ludową Żywiecczyzny na której można podziwiać eksponaty etnograficzne.

​Park Zamkowy w Żywcu

Założony w 1712 roku park w Żywcu to bardzo popularne miejsce, często odwiedzane przez mieszkańców miasta. Spacerując alejkami parku można podziwiać znajdujące się tutaj dwa niewielkie zamki, udać się do ciekawie wyglądającego domku chińskiego, zwiedzić park miniatur, a także zobaczyć z bliska zwierzęta w mini zoo. Nieopodal parku miniatur znajduje się też sławna Ławeczka Alicji Habsburg.

​Park Etnograficzny Ziemi Żywieckiej

Osoby zainteresowane historią i kulturą regiony powinny odwiedzić znajdujący się na wschód od Żywca, w miejscowości Ślemień znajdujący się tutaj skansen o powierzchni około 6 hektarów. W skansenie funkcjonującym tutaj od roku 2012 można podziwiać liczne budowle nawiązujące do wielu ówczesnych wsi znajdujących się w Beskidzie Żywieckim, między innymi XIX-wieczny spichlerz, budynek szkoły z 1900 roku, małomiasteczkową aptekę oraz liczne chłopskie chałupy z początku XX wieku.

Dodaj komentarz