Kto może być poręczycielem kredytu?

Kto może być poręczycielem kredytu?

Aby bank rozpatrzył nasz wniosek kredytowy pozytywnie, musimy wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową. Niestety nie zawsze mamy na tyle przekonującą historię kredytową, a nasz scoring nie jest wystarczający dla banku i marzenie o otrzymaniu pieniędzy zostaje rozwiane. Nie oznacza to jednak, że nie mamy możliwości otrzymania pieniędzy i upragnionego kredytu. Naszą sytuację może poprawić poręczyciel, który sprawi, że bank spojrzy na nas łaskawszym okiem i pozytywnie rozpatrzy naszą prośbę. Zobacz, kim jest poręczyciel kredytu i kto może nim zostać.

Kto to jest poręczyciel?

Z perspektywy banku poręczyciel jest rodzajem zabezpieczenia kredytu. Jest to osoba, która w razie niewypłacalności kredytobiorcy zobowiązała się spłacić za niego dług wraz z jego odsetkami. Jest to więc bardzo odpowiedzialne zadanie, ponieważ w przypadku jakichkolwiek problemów ze spłatą to właśnie poręczyciel może być pociągnięty do odpowiedzialności za kredyt i z własnej kieszeni będzie musiał regulować należność. Gdy dłużnik z jakiegokolwiek powodu przestaje spłacać raty kredytu i bank ma kłopot z tym, aby wyegzekwować od niego należność, to bank ma prawo zwrócić się do osoby, która poręczyła ten kredyt i to od niej domagać się pieniędzy.

Kto może być poręczycielem kredytu?

Poręczyciel kredytu to przede wszystkim osoba świadoma odpowiedzialności, jaką niesie za sobą ta rola. Osoby, które są poręczycielami, nie odczują tego całkowicie, gdy kredytobiorca regularnie spłaca swoje zadłużenie, problem może pojawić się, gdy zaprzestanie regulowania rat.

Poręczyciel powinien wyróżniać się dobrą historią i zdolnością kredytową. Niezbędna będzie też dobra ocena w BIK i bycie rzetelnym kredytobiorcą. Poręczyciel kredytu to nie kto inny jak osoba, która sama mogłaby ubiegać się o dany produkt bankowy i bez problemu by go otrzymała.

Poręczycielem może zostać ktoś z rodziny kredytobiorcy np. rodzice, siostra, kuzyn, ciocia itd. Może to być także osoba niespokrewniona np. przyjaciel czy znajomy. Pokrewieństwo nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia, liczy się dobra zdolność kredytowa.

Jak może nam pomóc poręczyciel?

Jeśli ktoś zgodzi się na to, aby poręczyć nam kredyt, to mamy większe szanse na to, że otrzymamy pieniądze niż gdybyśmy starali się o niego w pojedynkę. Należy jednak pamiętać, że poręczyciel musi wykazać się dużym zaufaniem wobec kredytobiorcy, bo mimo że w razie problemów to on będzie musiał spłacać zadłużenie, to teoretycznie nie skorzysta on z pieniędzy, które zostaną przyznane kredytobiorcy.

Dodaj komentarz