Kredyt dla osób osiągających dochód za granicą

Kredyt dla osób osiągających dochód za granicą

Co jakiś czas wyjeżdżasz za granicę do pracy lub zarabiasz w innej walucie niż złoty? Pewnie zastanawiasz się, na jakich warunkach możesz wziąć kredyt dla obcokrajowca i czy w ogóle jest to możliwe. Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, który trochę rozjaśni Cię tę kwestię. Zobacz, jak wziąć kredyt w Polsce zarabiając za granicą i czy jest to możliwe.

Polski kredyt a dochody za granicą

Jeśli zarabiasz w innej walucie niż złotówki, a chcesz ubiegać się o kredyt w Polsce, to możesz się niemile zaskoczyć. Od osób, które zarabiają za granicą, wymagana jest nie tylko większa zdolność kredytowa, ale także szczegółowe udokumentowanie swoich dochodów. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku kiedy bank udzieliłby kredytu osobie, która przebywa za granicą, to ma ograniczoną zdolność do roszczenia pożyczonych pieniędzy. W przypadku kiedy kredytobiorca przestanie spłacać należność, bank będzie musiał wszcząć procedurę komorniczą, która pomiędzy krajami Unii Europejskiej jest skomplikowana i powolna. Należy też pamiętać, że koszty życia za granicą są wyższe, przez co z pozoru wysokie zarobki mogą nie przekładać się na dużą zdolność kredytową. O wiele łatwiej będzie Ci ubiegać się o kredyt w walucie, którą zarabiasz.

Kredyt hipoteczny a zarobki za granicą

Od lipca 2014 roku kredyt hipoteczny może być udzielany tylko w takiej walucie, jaką się zarabia. Jeśli więc zarabiasz w funtach, euro czy dolarach to nie ma sensu, abyś starał się o kredyt hipoteczny. Chyba że zaciągniesz zobowiązanie z kimś, kto mieszka i zarabia w Polsce. Wtedy kluczowe przy obliczaniu zdolności kredytowej będą zarobki współkredytobiorcy.

Kredyty dla osób, które zarabiają za granicą, nie są popularnym rozwiązaniem dlatego też mało które banki posiadają taką ofertę. Procedura przygotowania oferty dla takiej osoby jest o wiele dłuższa i droższa niż w przypadku kredytu w złotówkach.

Dokumenty niezbędne do wzięcia kredytu

Chcąc otrzymać kredyt w Polsce w momencie, gdy osiągasz dochody za granicą, musisz przygotować kilka niezbędnych dokumentów. Będą nimi:

– Umowa o pracę lub kontrakt – bank może wymagać przetłumaczenia tych dokumentów przez tłumacza przysięgłego.

– Zeznanie podatkowe

– Wyciąg z konta, na które otrzymujesz wynagrodzenia – najczęściej z ostatnich 6 miesięcy.

– Raport wydany przez BIK w kraju, w którym mieszkasz

Zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów, może zająć Ci trochę czasu, dlatego najlepiej jest zabrać się za to odpowiednio wcześniej, aby na pewno otrzymać kredyt dla obcokrajowca.

Dodaj komentarz