Kardigan – historia i styl

Kardigan – historia i styl

Trudno znaleźć damską szafę, w której nie znalazłby się ani jeden kardigan. Ten element garderoby jest niezwykle funkcjonalny i stylowy, dlatego w kryzysowych chwilach może uratować niejedną stylizację. Dowiedz się, z czym nosić długi kardigan, a z czym zestawiać krótki.

Kardigan zapinany, bez guzików, długi i krótki – czym jest i jaka jest jego historia?

Mówi się, że kardigan swoją nazwę zawdzięcza generałowi brytyjskiemu, Jamesowi Thomasowi Brudenellowi – hrabiemu walijskiego miasta Cardigan, który zasłynął podczas wojny krymskiej (1853–1856), szczególnie w bitwie pod Bałakławą. Historia głosi, że hrabia pod mundurem nosił wełniany sweter. A że na Krymie panowały wysokie temperatury, pewnego razu po prostu rozciął pulower, po czym zdjął go i porzucił. Przecięty sweter znalazł brytyjski żołnierz, który zachował go dla siebie i doszył guziki – tak powstała pierwotna forma kardiganu (w późniejszym czasie kardiganem zaczęto nazywać także wełniane kurtki brytyjskich żołnierzy).

Kardigan początkowo noszony był głównie przez mężczyzn i traktowany jako strój sportowy. Z czasem zaczęły nosić go także kobiety. Przełom nastąpił w roku 1925, kiedy to Coco Chanel zaprezentowała jednorzędowy, beżowy kardigan z dżerseju, sięgający do bioder, obszyty ciemnymi lamówkami, ozdobiony guzikami i małymi kieszeniami.

Choć słownik języka polskiego podaje, że kardigan to „sweter zapinany, z wycięciem pod szyją, bez kołnierza”, dzisiaj tym mianem określa się także długie, bawełniane narzutki bez guzików, modele z luźno opadającymi „kołnierzami” (przypominającymi klapy płaszcza), wełniane swetry z kapturami czy swobodne „płaszcze” niemal do kostek.

Kardigan – narzutka idealna o każdej porze roku

Kardigan jest elementem garderoby, który sprawdza się doskonale zarówno jesienią i zimą, jak i latem czy wiosną.

W letnie wieczory i wiosenne dni możesz nosić go jako narzutkę na lekkie, zwiewne sukienki, do szortów czy spódnic i topów. Masz do wyboru różne wariacje na temat kardiganów – na przykład modele wykonane z cienkich lub półprzezroczystych tkanin.

Jesienią z powodzeniem zastąpi płaszcz – zwłaszcza kardigan zapinany lub z wywijanym kołnierzem przypominającym klapy w płaszczu. Jeśli chcesz nosić kardigan zamiast płaszcza, możesz wybrać wełnianą wersję do kostek lub z kapturem, przewiązać go paskiem i dodać do tego duży, ciepły szal.

Zimą kardigan będzie tworzył ciepłą warstwę pod kurtką. Aby zapewnić sobie maksymalną ochronę przed zimnem, wybierz kardigan zapinany na guziki lub suwak.

Projektanci mody, popularne sieciówki czy polscy producenci odzieży – wszyscy oferują przeróżne modele kardiganów. Dzięki temu możesz przebierać w nich do woli i wykorzystywać do różnych stylizacji – eleganckich, casualowych, sportowych, romantycznych czy rockowych. Dużą zaletą jest połączenie wygody, stylu i uniwersalności – kardigan daje dużo więcej możliwości niż żakiet, prosty sweter czy bluza.

Kardigan możesz łączyć z jeansami i sportowymi butami, a także ze szpilkami, kozakami lub botkami. W tym sezonie niezwykle modne są połączenia wełnianych, ciężkich swetrów z sukienkami w stylu bieliźnianym (wykonane z cienkich tkanin, ozdobione koronkami – celem jest upodobnienie ich do koszul nocnych). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć kardigan z koszulą i eleganckimi spodniami lub biznesowymi sukienkami.

Pamiętaj jednak, aby nie decydować się na wkładanie kardiganu do obszernych, rozkloszowanych spódnic. Jeśli decydujesz się na połączenie go z wieczorową suknią, wybierz model uszyty z eleganckiego materiału.

Dodaj komentarz