Czy warto zaciągać kredyt gotówkowy?

Czy warto zaciągać kredyt gotówkowy?

Z pewnością każdy z nas chciałby dysponować nieograniczoną ilością pieniędzy, która pozwalałaby na realizację wszystkich planów i zamierzeń. Niestety, większość z nas o takiej sytuacji może jedynie pomarzyć.

Kiedy więc pojawia się konieczność remontu mieszkania, zakupu nowej pralki czy lodówki, decydujemy się na kredyt. Najczęściej zaciągamy kredyt gotówkowy, który może zostać przeznaczony na dowolny cel. Pojawia się jednak pytanie czy warto zaciągać kredyt gotówkowy.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to oczywiście zobowiązanie finansowe, które kiedyś trzeba będzie spłacić. Każdy bank, który zajmuje się udzielaniem kredytów ustala harmonogram spłaty kolejnych rat. Co to oznacza? Osoba, która zaciągnęła kredyt zobowiązana jest do wpłacenia do banku ściśle określonej kwoty w ściśle określonym terminie. Kiedy terminy nie są dotrzymywane, bank ma prawo naliczać karne odsetki.

A kiedy spłata opóźnia się znacznie, może zdecydować się na wszczęcie procedury windykacyjnej. Dlatego każdy, kto decyduje się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego powinien naprawdę poważnie zastanowić się nad tym, czy będzie w stanie poradzić sobie ze spłatą kolejnych rat. Jeżeli pojawia się najmniejszy choćby cień wątpliwości, zaciągnięcie kredytu warto przynajmniej na jakiś czas odłożyć.

Koszt kredytu gotówkowego

Pożyczając pieniądze z banku, musi zwrócić nie tylko kwotę, którą otrzymaliśmy, ale także odsetki. Do tego dochodzi prowizja, którą bank pobiera za udzielenie kredytu. W wielu wypadkach konieczne jest również opłacenie ubezpieczenia.

W efekcie okazuje się, że do oddania jest kwota dużo większa niż ta, którą otrzymaliśmy. Powinien uświadomić to sobie każdy, kto zdecydował się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego. W przeciwnym razie może pojawić się niemiłe zaskoczenie w momencie, kiedy bank przedstawi nam wysokość pojedynczej raty.

Każdy kredyt – w tym również ten gotówkowy – może okazać się znacznym obciążeniem dla budżetu. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji o zaciągnięciu kredytu należy się bardzo dokładnie zastanowić. Zaciągnięcie kredytu zajmuje często naprawdę mało czasu, a nierzadko może okazać się przyczynkiem do poważnych problemów finansowych. I o tym powinien pamiętać każdy, kto zamierza pożyczyć w banku pieniądze.

Dodaj komentarz